„O akci lidí spojených s pravicovým extremismem jsme dostali avízo z ministerstva vnitra. Nevěděli jsme, kolik lidí ani odkud má přijet. Situaci samozřejmě nemůžeme podcenit, takže jsme učinili preventivní opatření,“ řekl v sobotu vedoucí územního odboru šumperské policie Milan Pospíšek.

„K protiprávnímu jednání nedošlo, neměli jsme tedy důvod zasahovat. Všechny osoby, z nichž některé jsou ze Šumperka a jiné přijely z jiných míst republiky, jsme ale identifikovali,“ doplnil Pospíšek.

Policisté hlídkovali na vlakovém i autobusovém nádraží, na přístupových komunikacích i přímo v ulicích. Žádným z prvních tří odpoledních vlaků ale holé lebky nepřijely.

Skupinu nakonec policisté objevili na parkovišti u restaurace v Domě kultury, odkud ji pak doprovázeli. Za policejní asistence prošel průvod centrem Šumperka a vydal se směrem do Temenice.

Nejdříve se účastníci pochodu zkoušeli občerstvit v restauraci U Zeleného stromu, tam byla ale uzavřená společnost. Pak zamířili k podniku Na Sokolovně v Temenické ulici, ale nedošli tam a skončili v penzionu Pod Hájem.

Zatímco mladíci s vyholenými hlavami popíjeli v hospodě svá piva, venku hlídalo prostor několik desítek policistů. Akci monitoroval i tajemník šumperské radnice Petr Holub. „Žádné shromáždění nebylo radnici nahlášeno,“ řekl Holub.

O rozhovor s novináři neměli účastníci zvláštního pochodu zájem, ale po několika pivech nakonec sami zdůvodnili, proč zamířili do Temenice.

„Přišli jsme, abychom podpořili svého kamaráda, kterého zde minulý týden pobodali Romové. Chtěli jsme o sobě dát vědět, příště nás může přijít daleko víc,“ řekl jeden z mladíků, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Policistům, kteří se ptali na oficiální důvod návštěvy, černě odění mladíci stručně zdůvodnili: prý přijeli na pivo za kamarádem. Prostě na výlet…

Nakonec se k řeči v podniku Pod Hájem odhodlal i údajně pobodaný mladík, který si rovněž přál zůstat v anonymitě.

„Byl jsem napaden minulý týden před barem Caribic v Temenici. V baru jsem byl se dvěma kamarády a napadla nás skupina Romů, zaútočili na nás baseballovými pálkami. Pak ještě dojely jejich posily v autě,“ řekl mladík a při řeči ukazoval leukoplastí přelepené zápěstí.

Policie o žádném incidentu před zmíněným podnikem neví.

„Nic takového jsme nezaznamenali,“ sdělil šéf šumperské policie Pospíšek.

Ani v samotném baru Caribic personál o údajné rvačce, která se měla odehrát venku před podnikem, nic netuší.

„Popraly se zde dvě slečny, jednou padla facka, ale o žádné větší rvačce nevíme,“ řekla barmanka z baru Caribic. V době sobotního pochodu zůstal bar zavřený.

Po šesté hodině odpoledne skupina holých lebek restauraci v penzionu Pod Hájem opustila.

„Dotyční žádné problémy nedělali. Vypili pár piv, najedli se, zaplatili a dokonce i stoly odnosili z vyvýšeného místa lokálu zpět na místo,“ řekl číšník z restaurace.

Mladíci se po odchodu rozdělili do několika skupin a mířili zpět do centra, stále v doprovodu policistů. Někteří se zastavili ještě v restauraci Domu kultury.

„Pořád byli pod dozorem, nakonec se rozešli k autům, která měli na různých místech, a odjeli. Policejní vozy je doprovázely až na hranice okresu. Vlakem neodjel nikdo z nich,“ řekl Milan Pospíšek.