Zmíněný passat používá Dálniční oddělení policie Kocourovec u Olomouce a poměrně často jej lze potkat na Šumpersku. Kromě zmíněné silnice R 35 například mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou.

„Jen za loňský rok se jednalo o více než 1200 přestupků, které se za pomoci speciálně vybaveného passatu podařilo odhalit. Některé byly velmi závažné, policisté například zmonitorovali řidiče kamionu, který poblíž Studené Loučky přejel přes dvojitou čáru a jel v protisměru. Policistům řidič tvrdil, že spěchal, protože potřeboval nakládat,“ vysvětlil vedoucí krajského odboru dopravní policie Olomouc Pavel Novák.

Podobných passatů je v celé republice šestnáct, v Olomouckém kraji jediný. Cena vozu s motorem o síle 300 koní se i s jeho vybavením pohybuje kolem tří milionů korun.

„Vůz je vybaven zařízením, které může monitorovat vozy, které jedou před ním i za ním, záznam se pořizuje nejen v případě, že vůz jede nepovolenou rychlostí, ale také při dalších přestupcích,“ řekl Novák.

Například při úterní rozsáhlé bezpečnostní akci na Šumpersku passat hravě dostihl motoristu, který na úseku omezeném sedmdesátikilometrovou rychlostí profičel sto čtyřicítkou.

„Přestupků je tolik, že se vůz už za tři čtvrtě roku zaplatil, nejde ale jen o represi. Auto je totiž vybaveno světelnými panely za zadním sklem, které mohou dávat užitečná upozornění. Například varují před náledím, překážkou a silnici, upozorní, že řidič má rozsvítit světla. Informace jsou kromě češtiny také v němčině i angličtině,“ zmínil ředitel krajské dopravní policie Pavel Novák.

Dálničním policistům z Kocourovce mohou ovšem kolegové závidět. Příjmení jednoho z policistů totiž zní Shumacher. Úsměvná shoda jmen ale řidiče šokovat nebude, zmíněný policista bohužel v už passatu nejezdí.