Přesto motoristé situaci zvládali.

„Máme jen tři drobné nehody bez zranění, kdy motoristé nedobrzdili. V tomto počasí je těžké dávat vinu silničářům, protože mají veškerou techniku venku. Řidiči musí v tomto počasí zpomalit,“ řekl mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko.

„Průběžně udržujeme všechny komunikace. V terénu máme veškerou techniku i stroje od nasmlouvaných partnerů. Zatím nefouká, takže se netvoří jazyky ani závěje a daří se nám udržet všechny komunikace sjízdné, ale začalo vydatně sněžit a sněhu je na vozovkách čím dál víc,“ prohlásil šéf jesenických silničářů Dušan Robotka.

Vyhlášení kalamity podle něj zatím nehrozí. Vše ukáže čas.

Problémy podle Robotky mohou mít při cestě na Jesenicko hlavně kamiony a to při výjezdu nejkomplikovanějších míst, jako je Červenohorské sedlo, Modrá na předělu Zlatých Hor a okresu Bruntál, na Rejvízu, či při zdolávání táhlého kopce Na Pomezí.

V pátek ale byl na jesenické straně klid. Jen po poledni nezvládly tři kamiony na šumperské straně vyjet Červenohorské sedlo.

Na Jesenicku sice hustě sněží, ale i Technické služby prozatím stíhají odklízet bílou masu včas. Město zatím o vyhlášení kalamitního stavu neuvažuje.

„Pokud se naplní předpovědi meteorologů, že napadne šedesát centimetrů sněhu a nebudeme zvládat úklid, pak k vyhlášení kalamitního stavu dojde. Prozatím je předčasné o tom hovořit,“ prohlásil místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).

Místostarosta podotkl, že na Jesenicko se valí sníh od severovýchodu.

„Jsme ve sněhovém stínu, takže by to neměl být takový problém, jak předpovídají meteorologové a neměli bychom být v takové situaci, jako zbylá část republiky. Kdyby začalo sněžit od severozápadu, pak by to byl průšvih,“ dodal Cupal.

Přívaly sněhu ale pořádně trápí Danu Pastuchovou, která v rámci veřejné služby dostala za úkol odklízet sníh od Pentagonu. Ruce měla rudé od mrazu a jak si postěžovala, nohy už od bolesti ani necítila.

„Odhrnuji sníh od pondělka a nemá to konce. Sotva dodělám jeden kus, už bych se tam zase mohla vrátit. Syn mi už říkal, abych si sem nastěhovala postel, protože jsem tady víc jak doma,“ řekla Dana Pastuchová.

Přestože povinnost starat se o chodníky ve městě mají nově Technické služby Jeseník, málokterý z podnikatelů čekal na příjezd shrnovačů. Strojů bylo zapotřebí hlavně na silnicích.

Do úklidu sněhu se pustila i Soňa Vlachopulosová z obchodu na Masarykově náměstí.

„Mělo by to tady uklízet město, ale staráme se o chodník už roky a tak mi to ani nepřijde. Jsme na to zvyklé. Je třeba zpřístupnit prodejnu zákazníkům,“ prohlásila Soňa Vlachopulosová.

Sníh na Jesenicku trápí všechny motoristy, řidiči autobusů nejsou výjimkou. Autobusy ale ani přes přívaly sněhu zpoždění nenabíraly.

„Z naší strany problémy nejsou. Vše záleží na tom, jestli nás někdo nezastaví. Jakmile nám jiný vůz zatarasí cestu, můžeme mít zpoždění, ale naše vozy jsou na zimu dobře vybavené,“ řekl ředitel autodopravce Veolia Transport Jiří Šrajer.