Přehlasovali tak vítěze voleb – Nezávislé, kteří mají sedm křesel a na starostku navrhli svého lídra Janu Zwyrtek-Hamplovou. K Nezávislým se ale přidali jen lidovci se svými dvěma hlasy. Tyto dvě strany tak zůstanou příští čtyři roky v opozici.

„S opozicí budeme o zásadních věcech jednat, chtěl bych, aby se konaly neformální schůzky. Důležité věci se s opozicí budeme snažit předjednávat, abychom si vše vyříkali a sdělili si své názory a argumenty. Lidé nestojí o hádky na zastupitelstvech, je zajímá výsledek,“ uvedl krátce po svém zvolení nový starosta.

„Udělala jsem všechno pro sestavení koalice, ale bylo příliš mnoho lidí na málo funkcí. My budeme konstruktivní opozicí a budeme se snažit být nápomocní při řešení problémů, které ve městě jsou. Následující čtyři roky totiž budou pro město hodně obtížné. Budeme ale také novou koalici velmi bedlivě hlídat, protože toto vedení města má s takovou prací jen minimum zkušeností,“ komentovala svou prohru Jana Zwyrtek-Hamplová.

Přestože si zastupitelé po dlouhé debatě zvolili, že volby starosty, místostarostů a členů rady města budou tajné, všichni přítomní se dozvěděli, kdo koho volil na starostu. Zastupitelé za Nezávislé a KDU-ČSL totiž po volbě shodně vystoupili s tím, že chtějí zaprotokolovat, že oni dali svůj hlas Zwyrtek-Hamplové.

Voleb místostarostů, členů rady města a předsedů kontrolního a finančního výboru se už opozice nezúčastnila na protest proti tomu, že volby byly tajné.

„Předem bylo jasné, jaká je dohoda ostatních stran, takže naše účast na dalších volbách by už byla zbytečná. Takhle je alespoň jasné, kdo koho volil a vidí to i občané,“ vysvětlila Zwyrtek-Hamplová.

Prvním místostarostou města, který bude ve své funkci uvolněný, koalice zvolila Antonína Navrátila z TOP 09, druhým, neuvolněným místostarostou se stal Pavel Kuba z ČSSD. V sedmičlenné radě kromě starosty a místostarostů usednou ještě Karel Junek (ČSSD), Igor Machálek (TOP 09), Vítězslav Šmelko (ODS) a Jiří Veverka (ODS), který se do zastupitelstva dostal až jako náhradník poté, co se mandátu vzdala Alena Černá.

Finanční výbor povede příští čtyři roky opět Zdeněk Švec z KSČM. Post šéfa kontrolního výboru chtěla koalice přenechat Nezávislým. Pavel Kuba proto na tuto funkci navrhl Jiřího Hanáka, ten ale odmítl. Kontrolní výbor tak povede Martin Vaňourek (VV).

Komunální volby Šumpersko a Jesenicko 2010