„Mám za sebou už biologii, angličtinu a chemii. Měla jsem docela štěstí na otázky, ale v angličtině mi připadalo, že je málo času na přípravu. Celý pracovní list jsem si ani nestačila na potítku projít. Ještě mě čeká čeština, z té strach ani nemám,“ řekla studentka Dominika Andrlová, která čekala na chodbě, až na ni přijde řada.

Ústní část zkoušky z češtiny by dřívější maturanti nepoznali. Student dostane pracovní list s úryvkem z literárního díla. Ze seznamu asi stovky knih si přitom studenti předem vyberou dvacet titulů, které přečetli, u vyšší úrovně zkoušky je těch titulů třicet.

U zkoušky si úryvek z některé z těchto knih vytáhnou a jejich úkolem je především zasadit dílo do dobového kontextu. Odpadá převyprávění obsahu nebo memorování autorova životopisu. Na pracovním listu je ještě neumělecký text, který rozeberou. Pracovní listy jsou zčásti dané z centra, z části je doplňují češtináři školy.

„Odpovědi se bodují a na každou odpověď je také stanoven přesný čas, který sleduje přísedící. Asi čtvrtina bodů se dá získat za úroveň projevu, jeho plynulost, za spisovnost jazyka a komunikativnost,“ vysvětlil ředitel Gymnázia Šumperk Milan Maceček.

Na gymnáziu letos maturuje 148 studentů - tři třídy tento týden a dvě třídy od pondělí 23. května. Po ústní zkoušce čeká všechny od 30. května ještě didaktický test z češtiny a cizího jazyka, nebo matematiky a písemná práce, která je podstatně kratší, než bývaly dřív klasické maturitní písemky. Matematiku si zvolila podstatně menší část letošních maturantů; ústní zkouška se z ní nedělá, pouze didaktický test.

Zvláštností letošních maturit je to, že u češtiny a cizího jazyka si studenti mohou zvolit nižší úroveň jako povinný předmět a vyšší úroveň jako předmět nepovinný. Z jednoho předmětu pak maturují dvakrát Pokud vyšší úroveň nezvládnou, do známky se jim to nijak nepočítá.

„Ve druhém týdnu maturit je hodně studentů, kteří si takovou možnost zvolili, takže budeme končit téměř každý den až v 18 hodin i později,“ uvedl ředitel.

Největším problémem nové podoby maturit je podle jeho slov přemíra papírování. Zatímco dřív tiskli na gymnáziu před maturitou kolem pěti set listů, teď je jich možná až sedm tisíc. V pracovních listech je i hodně barevných obrázků.

„Od minulého týdne jsme už potřetí museli objednat nové náplně do tiskárny, vydali jsme za ně už patnáct tisíc korun. Didaktické testy naštěstí přijdou z centra už natištěné,“ doplnil Milan Maceček.

Dalším problémem bude archivace té spousty papírů. Některé musí škola skladovat pět a některé i 45 let. „Až to později všechny školy přesunou do městského archivu, ten bude muset nejspíš přistavovat,“ uzavřel ředitel gymnázia.