Tyto a mnohé další informace o vzácných, zákonem chráněných a stále spoustou mýtů opředených tvorech se dozvěděli návštěvníci devátého ročníku Evropské noci pro netopýry, kterou v sobotu 29. srpna pořádala jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku.

Jeskyně Na Špičáku je významným zimovištěm vrápence malého a dalších druhů vzácných létavců. Už v srpnu sem z letních porodnic přilétají samice s mláďaty. Chlupaté mimino netopýra ušatého si mohly pohladit děti, které v sobotu na akci dorazily.

„Jé, ten je krásnej,“ jásala malá Sárinka při pohledu na vyděšené mládě, které se odborníkům podařilo odchytit do speciální sítě. Uvízlo v ní i přesto, že svým sonarem zachytí i sebemenší hmyz.

„Užívání sonaru je pro netopýry energeticky náročné. Jestli do jeskyní létají několikrát za noc, tak ho vypínají a my je pak chytneme,“ prozradil Vladimír Hanzal.

Organizátoři připravili dětem soutěžní kvíz. Při hře se zvonky si caparti se zavázanýma očima vyzkoušeli, jaké to je pohybovat se ve tmě. Malý Kuba a Simonka se na chvíli stali netopýry. Odborníci je chytili do pytlů a pak v rámci vědeckého výzkumu děti pečlivě zvážili a změřili.

Vrcholem večera byla prohlídka jeskyně, kde si návštěvníci svítili na cestu jen baterkami a hledali spící netopýry.

„Bylo to skvělé, poučné, vtipné,“ zhodnotila večer Alice Marečková. „Když jsem byla malá, vlétl k nám do bytu netopýr, zamotal se mi do vlasů a já z toho měla děs. O životě netopýrů už leccos vím, ale teprve dnes, když jsem si jednoho mohla znovu zblízka prohlédnout, mi připadají hezcí,“ řekla Veronika Rybová.