Dětský domov v Dolnomlýnské ulici pro děti do tří let má historii ještě o něco delší: nalezinec tu česká menšina zřídila už ve 30. letech. Zájem o prohlídku Pavučinky byl veliký.

„Řada lidí neví, jak vila uvnitř vypadá a k čemu vlastně slouží, proto jsme se rozhodli připomenout výročí dnem otevřených dveří,“ uvedla ředitelka a lékařka ústavu Marie Nováková. Vzápětí upozornila na problémy, které umístění zdravotnického zařízení do obytné vily přináší.

Maminky nemohou být s novorozenci na pokoji, chybí výtah a bezbariérový přístup, jídlo se musí dovážet, je tu málo lůžek pro chronicky nemocné děti a prostory pro rehabilitaci nestačí. Přebudovat obytnou vilu na zařízení, které by splňovalo všechny přísné zdravotnické normy, není možné. Jediným řešením je stavba nového objektu. Připravuje se už delší dobu, otázkou je, kde stavět.

„Dříve prezentovanou variantu stavby na zelené louce, na pozemku na okraji Rapotína, jsme už opustili. Jednou z možností je postavit objekt v zahradě dětského domova a zadaná je už také studie na stavbu nové budovy v zahradě kojeneckého ústavu. Studie ukáže, nakolik je taková varianta reálná,“ řekla Marie Nováková.

Pokud by poslední řešení dostalo přednost, do nové budovy by se přestěhoval kojenecký ústav i se zázemím včetně kuchyně, zatímco vila by se upravila na dětský domov rodinného typu. Moc času na řešení už nezbývá, pokud na ně mají přispět dotace z evropských fondů. Už v roce 2013 totiž tato podpora skončí.

Název, který Pavučinka užívá od roku 2007, má nejen navodit představu záchranné sítě, v níž končí opuštěné či zdravotně postižené děti. Inspiroval se i nápadnou výzdobou v někdejším přízemním salonu. Prosklený oblouk nade dveřmi zdobí obří pavučina i s dřevěným pavoukem - symbol přádelny, kterou bývalí majitelé, rodina Seidlů, v Šumperku vlastnili. Jejich portréty visí na stěně místnosti a nechybí ani portrét jejich vnučky, která se po roce 1989 o osud domu velmi zajímala a stala se také jedním z prvních sponzorů Pavučinky.

Pavučinka přijme v posledních letech 200 až 250 dětí ročně. Téměř devadesát procent z nich se vrací do původní rodiny, pro patnáct až dvacet dětí ročně se podaří najít rodinu náhradní

„V poslední době se nám daří umisťovat do náhradní péče i romské děti. Úspěchem bylo umístění dvou sourozeneckých trojic do Itálie v rámci mezinárodní adopce,“ řekla Marie Nováková.

Almanach, který Pavučinka k výročí vydala a který fotografiemi doprovodil Jindřich Štreit, uvozuje motto: „Děti jsou hosté, kteří hledají cestu.“ Děti, které potřebují pomoc Pavučinky, mívají to hledání obzvlášť složité.