„Máme toho asi šest plných beden, a to jen z prací na jedné straně domu. Pořád nacházíme další věci, protože výkopy pokračují,“ řekl provozovatel tvrze Jaromír Schoffer.

Při odbourání prvního patra v 19. století vznikl kolem domu ze suti vysoký násep, terén se zvedl a je výš než podlahy, takže v domě se drží vlhko. Nejstarší dochovaná část tvrze pochází ze 16. století.

„Nález o tři století starší, z doby kolonizace měst Šumperk i Zábřeh, je důkazem toho, že místo tvrze bylo osídleno už dříve. Forma na kachle zase dokládá, že v tvrzi se kachle vyráběly,“ řekl archeolog šumperského muzea Jakub Halama, který na výkopy odborně z archeologického hlediska dohlíží.

Mezi nalezenými předměty je i krejcar z roku 1800 s nápisem Ferdinandus II., zbytky renesančních terčových vitráží nebo části kamenného ostění oken.

Předměty zůstanou ve tvrzi a budou součástí připravované expozice. Formu na výrobu kachlů zapůjčili majitelé tvrze do mohelnického muzea na výstavu gotických a renesančních kachlů. Výstava s názve Krása, která hřeje tam bude k vidění do 31. ledna.