Gold je nástupcem legendárního huňáče Beise, který během své kariéry v Jeseníkách zachránil pět lidských životů. Letos Beis, rovněž odchovanec Jaroslava Sembdner, pro svůj pokročilý věk odešel do psího důchodu. Na stanici Horské služby na Červenohorském sedle Červenohorském sedle ale většinou doprovází svého nástupce.

„Goldovi většinou říkám Don, je to takové měkčí. Je to sice ještě štěně, ale myslím, že bude výborný stejně jako Beis. Má to po svých předcích v genech. Už nyní zvládá řadu věcí a je vidět, že ho výcvik ohromně baví,“ řekl Jaroslav Sembdner.

I když je Goldovi – Donovi teprve půl roku, již nyní je podle jeho mohutných tlap patrné, že doroste značných rozměrů. Od svého pána se nehne ani na krok a stačil si již oblíbit jízdu na sněžném skútru.

„To se ke mně vždycky hrne, na skútr si zvykl velmi rychle. Beisovi to trvalo déle, ten ale zase naopak miloval lety v helikoptéře. Při jednom cvičení dokonce skočil do otevřeného vrtulníku a ani jsme o tom nevěděli. Piloti mi pak říkali, že měl hlavu mezi nimi a zaujatě koukal z okna. Beis i Don jsou povahově jiní, ale zvykli si na sebe dobře,“ dodal Sembdner.

Budoucího čtyřnohého horského záchranáře čekají první odborné zkoušky letos na jaře, do tří let by mohl získat špičkovou kvalifikaci. Zatím se musí ještě hodně učit.

„Kromě poslušnosti trénujeme vyhledávání věcí, například mu do sněhu zahrabávám batůžek nebo části oblečení. Později přijdou na řadu živí figuranti. Dobře vycvičený lavinový pes může stopu cítit i tři metry pod sněhem, sníh totiž pachy dobře propouští. Často s ním také chodím mezi lidi, musí si na ně zvyknout,“ vysvětlil záchranář.

Pro lavinového psa, podobně jako pro psy, které používají policejní kynologové, je nesmírně důležitou schopností odolnost vůči stresu. Při záchranné akci ho nesmí znervóznit velký počet lidí ale ani velký hluk. Zvládnout musí přepravu vrtulníkem i slanění se svým pánem z podvěsu.

Horská služba v celé republice využívá patnáct psů, které záchranáři používají při hledání v lavinách, častěji ale psí „specialisté“ pomáhají při pátrání po zbloudilých turistech.

V Jeseníkách Horské službě pomáhá ještě německý ovčák Argo na stanici Ovčárna.