V místě posledního odpočinku to vypadá, jakoby tady řádili vandalové. Rakve mají otevřená víka, jsou poházené po hrobce, špinavé od bláta a rakev ukrývající tělo hraběnky je namáčknutá až na schodech vedoucích vzhůru na hřbitov. Dílo zkázy má na svědomí červnová povodeň.
V Kobylé nad Vidnavkou měli při povodních plné ruce práce. Že by voda mohla škodit i na hřbitově, to nikoho nenapadlo. Když po více jak dvou měsících od povodní přišla starostka na hřbitov, zděsila se.
„V hrobce muselo být metr a půl vody. Všude je plno bahna a komárů, silný zápach. Rakve jsou poničené. Tlak vody pootevřel víka. Rakev s baronkou, která byla na podstavci, se posunula voda až ke schodům,“ řekla při kontrole hrobky starostka Kobylé nad Vidnavkou Milena Kamená (nez.).
Starostka je při pohledu na dílo zkázy bezradná. Neví, co si počít.
„Lidi dovnitř na úklid nepustím, když nevím, jestli je to bezpečné. Musíme se dohodnout s biskupstvím, zavolat hygieniky. Rakve s pozůstatky pánů ze Skal ale chceme zachovat,“ řekla starostka.
Na jakýkoliv zásah stejně nemá obec právo, hrobka je totiž majetkem biskupství ostravsko-opavského.
Kamená už na kontrolu hrobky pozvala zástupce biskupství i památkáře.
„Zatím jsem ještě nikdy podobnou situaci neřešil. Patrně budeme muset vznést dotaz na hygieniky, co s tím. V hrobce je ale zatím tolik nezaschlého bahna, že budeme muset nějakou dobu počkat, než budeme moci zahájit záchranné práce,“ uvedl vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek.
Svobodní páni ze Skal získali obrovská panství v Kobylé, Hukovicích a Černé Vodě v roce 1800. Od té doby se zasloužili na rozkvětu a hospodářském rozmachu celé oblasti. Založili zemědělskou školu v Horních Heřmanicích, spořitelnu, hasičský spolek a mnoho dalších spolků.
Vlivná rodina stojí i za vznikem palírny, mlékárny a dalších podniků. V roce 1945 o veškerý majetek svobodní páni ze Skal přišli.