„V Raškově hladina druhého povodňového stupně dosáhla v neděli v pět hodin ráno. V tuto chvíli se voda drží v korytě a bezprostřední ohrožení obyvatel Raškova nehrozí. Protože ale mrazy nemají ustávat, situaci zde monitorujeme,“ sdělila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Že by se řeka vylila z břehů, nehrozí ani podle Luďka Hatoně, starosty Bohdíkova. Pod ten osada Raškov spadá. „Situace není dramatická. V řece je narostlý led, měření je tak zkresleno,“ řekl Hatoň.

Led v minulých dnech způsobil problémy i na dalších místech na Šumpersku. Hasiči a pracovníci Povodí Moravy museli zasahovat v obcích podél řek Merta a Desná. V sobotu a v neděli rozbíjely těžké stroje led ve Vernířovicích, v pondělí skončily práce ve Vikýřovicích a v Petrově.

„Na hladině se vytvořila vrstva ledu, místy silná až čtyřicet centimetrů. Voda, která v korytě teče, se přes led přelévala a hrozilo její vylití z břehů. Ohroženy byly místní komunikace i obytné části obcí,“ informovala Slámová.

Pracovníci Povodí pomocí kráčejícího bagru silný led rozbíjeli a kry vytahovali z koryta ven. „Při této práci museli být hodně opatrní, aby kry, které se nepodaří zachytit, v korytě nezpůsobily další překážky. V odstraňování ledu budeme pokračovat i v úterý na jiných místech. Předpokládáme, že se přesuneme do Raškova,“ doplnila Slámová.