Byla mezi nimi i čerstvá osmdesátnice Věra Horáčková, která letos dorazila v arabském převleku za Arafata.

„Nechyběla jsem na žádném ročníku, letos už jsem neměla v úmyslu běžet, ale přemluvili mě. Mám to za sebou,“ pravila, když se s holí v ruce doplazila k cíli kolem kontrolních stanovišť se slivovicí, špekem a tvarůžky.

Welzlův kufr je závod s prvky recese, ve stylu slavného zábřežského rodáka, inspirovaný jeho fotografiemi při odjezdech z města: s kufry v rukách a doutníkem v ústech.

„Závodníci, kteří se znelíbí pořadatelům, mohou být trestáni holí, skalpováni a ti nejotravnější zastřeleni. Na trati je povolen doping formou tvrdého alkoholu a doporučeno kouření. Jakékoli úplatky jsou nejen povoleny, ale zároveň doporučeny a mohou být vymáhány i násilně,“ hlásal do megafonu pořadatel závodu Pavel Zubík.

S ohledem na krizi tentokrát připravil závodníkům jako cílovné krizový balíček.

„Najdete v něm na příklad kamínek na žužlání pro zahnání žízně, žiletku, kdybyste tu krizi chtěli natvrdo ukončit, nebo zrní, abyste mohli na jaře zasít a na podzim sklidit. Nebo taky nesklidit, pokud použijete tu žiletku,“ oznamoval Zubík na startu.

Na Kufru není nejdůležitější rychlost, ale kostým co nejvěrněji napodobující osobu cestovatele. Kostýmní jedničkou byl vyhlášen mezi dětmi Ondřej Haislar a mezi dospělými Roman Dyskant ověšený jako vždy kožešinami a navíc s prastarými sněžnicemi na nohou.

Nejrychlejší závodnice Radka Štýbnarová vzala za trať i svou fenku Kikinu, které stylově připevnila na hřbet stříbrnou lišku.

Na startu nechyběla opět dokonale vystrojená rodina Davidova s vlajkou Zábřeha nad hlavou. Tradičně běželi zastupitelé Aleš Valnoha a Karel Crhonek - ten po boku předsedy Sportovních klubů Miloslava Tempíra.

O startovní výstřely se postaral poslanec Pavel Němec, který patřil mezi sponzory závodu.

„Osud Welzlova kufru letos doslova visel na vlásku. Rozpočet města nedovolil dát ani korunu na žádnou z akcí festivalu Welzlování, ale rozhodl jsem se běh zachránit za každou cenu. Díky sponzorům se to podařilo. Byla by škoda, kdyby tradice zanikla,“ řekl Pavel Zubík.