„Některé velké trofeje, jako jsou hlavy hrochů či nosorožce, sundáváme ze stěny jednou za pět let. To musíme nastoupit čtyři a postavit si malé lešení ze dvou žebříků a prken, protože hlava váží kolem metráku,“ řekla kastelánka zámku Eva Třísková.

Zrovna letos měl přijít hroší čas, ale trofeje zůstaly na stěně, protože loni je Vlastivědné muzeum Šumperk zapůjčilo na filmování a při návratu do expozice už je uklízečky pečlivě očistily.

Úklid při teplotách, které v promrzlém zámku na dlouho klesají pod nulu, není nic příjemného. Pracovat se musí v zimních bundách a čepicích, uklízet se dá jen na sucho a mokré procesy se musejí nechat až na příhodnější podmínky. Letos v lednu rtuť v zámeckých prostorách na dlouho klesla až na sedm stupňů pod nulou.

„To už se vůbec nedalo dělat, vybírali jsme si náhradní volno,“ řekla Eva Třísková.

Na poslední tři týdny do zahájení nové sezony zbývá už jen úklid budovy staré školy, kde je expozice lesnického školství a výstavní místnost. Na úplný závěr si uklízecí četa nechává Vlašimský palác.

V této části památky je v současné době velmi rušno, dělníci tady pracují na úpravách sklepení.

V paláci funguje od loňského roku hravá expozice Hádanky pánů z Vlašimi, která je mezi návštěvníky, a to nejen dětmi, ale i jejich rodiči, mimořádně úspěšná, protože je vtahuje do hry. Ve sklepení ji letos nově doplní bludiště.

V příštím týdnu opustí stálou expozici nakrátko oba hroši a několik antilop. Poputují na výstavu o rodu Lichtenštejnů. Do začátku sezony se ale vrátí na své místo na stěně. Pro návštěvníky se zámek znovu otevře 3. dubna a po celý duben bude otevřen jen o víkendech.

Na sobotu 24. dubna chystají na Úsově oblíbený Slet čarodějnic, v polovině června bude muzejní noc a na konci června dětský den.