Basu, která byla oblečena do slavnostních šatů, nesla na marách čtveřice dobrovolníků. Za ní kráčel farář, který záchodovou štětku zkrápěl vodou vše, co mu přišlo do cesty. V průvodu nechyběla ani pohřební kapela a smuteční hosté.

„Protože basa bývala slavná tanečnice, rozhodli jsme se s ní rozloučit tancem. Obřad jsme proto pojmenovali Když basa tančí,“ vysvětlil jeden s organizátorů plesu.

Obřad odstartovala skupina mladých bubeníků, kteří si připravili opravdovou hudební šou. Pak následovala lahůdka ze zcela jiného těsta. Na plac ladně nastoupila šestice cvičenek aerobicu, které se s vervou pustily do skladby sestříhané z muzikálu Pomáda. Pod nohy se jim pletla uklízečka, ze které se nakonec stala hlavní taneční hvězda.

Parodie, kterou v potu tváře secvičila sedmička zhruba čtyřicetiletých dam, sklidila obrovský úspěch.

Po nich vystoupila znovuzrozená skupina ABBA. Dala se dohromady v malé obměně – do kostýmů zpěvaček se převlékli pánové. Jejich ladnost a taneční kreace byly opravdu nezapomenutelné.

Program ukončila klasickým tancem vypilovaným do posledních detailů skupina mladých farníků. Tanečníci sál společně rozpohybovali skladnou Makaréna. Pak se opět všichni seřadili do průvodu a odpochodovali z parketu.

„Pochovávání basy pro mě každý rok obrovský zážitek. Je to až neuvěřitelná, jak se dokáže dát dohromady tolik nadšenců, kteří si dělají legraci sami ze sebe, aby pobavili ostatní,“ uvedla jedna z divaček.

Šumperská farnost uspořádala akci podeváté.

„První ročník se uskutečnil ve volebním roce, a tak se téma obřadu samo nabídlo. Jeden rok jsme cvičili spartakiádu nebo uspořádali cirkusové představení, předloni jsme měli folklorní festival. Je to pro nás obrovská relaxace, ale žrout času. Za tu legraci to však stojí,“ dodal jeden z aktérů obřadu.

Basa je pochována, recesisté už přemýšlejí, co připraví za rok

Šumperk – Představení skončilo, basa je pochována, potem zbrocení aktéři děkují za potlesk, převléknou se do plesových šatů a vracejí se ke svým stolům nebo na taneční parket.

„Bylo to super, zase se nám to povedlo,“ chválí se navzájem. Obřad Pochovávání basy se v Šumperku uskutečnil podeváté. Je součástí plesu, který organizuje šumperská katolická farnost.

Tématem letošního obřadu bylo: Když basa tančí.

Takzvaná zábavová skupina, která program každoročně připravuje, si na sebe upletla pořádný bič.

„Ono se to nezdá, naše vystoupení trvalo necelých pět minut, ale nácvik nás stál spoustu času a potu. Zkoušeli jsme po večerech, protože jsme všichni pracující. Bylo také náročné sladit náš čas. Ale stálo to za to,“ uvedla zhruba pětačtyřicetiletá cvičenka aerobicu, která společně s dalšími šesti kolegyněmi a s pom–pony v rukou předvedla originální sestavu na sestřih písní z muzikálu Pomáda.

„Skladbu nám pomáhala tvořit žákyně jedné z nás. Dívka je mistryní republiky v aerobicu. Některé pasáže, které vymyslela jsem ale museli vynechat a zpomalit, protože bychom to ďábelské tempo těch pět minut nevydrželi. Pom–pony jsme si půjčili od mažoretek,“ prozradila ještě zadýchaná cvičenka, která byla se svým výkonem spokojená.

„Jsem zvědavá, co si vymyslíme příští rok, doufám, že to nebude tak náročné na kondičku. Letos jsme si pěkně mákli,“ dodala.