Podle policistů muž prokázal velkou statečnost.

„Tu noc jsem byl jako vždy na stanovišti taxíků u šumperského nádraží, když tam přiběhla žena a volala o pomoc. Prý jejího přítele v parku ukopala parta mladíků. Zavolal jsem policii a pak se šel na to místo podívat. To už přijížděly policejní hlídky a sanitka. Všiml jsem si tří mužů, jak utíkali ze křoví, každý jiným směrem. Za jedním jsem se rozběhl a zadržel ho, ani to nebyla rvačka. Seběhlo se to velmi rychle, hned si ho převzali strážníci,“ vylíčil Vladimír Kranich dramatické okamžiky.

Co se vlastně tu noc stalo? Na muže sedícího s přítelkyní na lavičce parku poblíž Vily Doris kolem půl jedné v noci bezdůvodně zaútočila parta tří mladíků. Napadený bezdomovec zemřel zanedlouho v šumperské nemocnici na mnohačetná poranění, útok totiž trojice vedla velmi brutálně. V kopání do hlavy devětatřicetiletého muže se trojice střídala, dokud se hýbal.

Jednoho z pachatelů se díky Vladimíru Kranichovi podařilo zadržet krátce po činu, další dva po několika hodinách.

Násilnici, dva osmnáctiletí a jeden pětadvacetiletý mladík, si již vyslechli obvinění z vraždy a jsou v olomoucké vazební věznici. Jejich motiv ovšem zůstává nejasný. Zatím podle všeho chtěla parta ventilovat svou agresivitu, bezdomovec je nijak neobtěžoval.

„V tu chvíli člověk nepřemýšlí, jednal jsem instinktivně. Toho kluka jsem chytil, ptal jsem se ho, co to udělal. Řekl, že on nic, ale bylo jasné, že s tím má něco společného. Strach jsem opravdu neměl, bylo to velmi rychlé. Byla to náhoda, že jsem ty kluky viděl jako první, už po nich pátraly hlídky,“ dodal taxikář.

Vladimír Kranich se dosud se závažnějším násilným činem nesetkal, ani při taxikářské profesi prý na mnoho agresivních zákazníků nenarazil. Žádný speciální výcvik ani triky sebeobrany neovládá.

„Oceňujeme, když lidé nejsou lhostejní, ale i to se někdy stává. Naposledy před několika dny Ostravě, kdy lidé na autobusové zastávce odmítli pomoc brutálně znásilněné ženě. Odkázali jí na telefonní budku, odkud si měla zavolat policii,“ řekl ředitel územního odboru šumperské policie Milan Pospíšek.