„Pravá strana víc zabere. Jdeme, jdeme, ale nezvedáme síť. Zastavíme se až tam u toho pařezu,“ zní krátce po desáté hodině areálem Pivovaru Holba. Muž v zeleném, který řídí výlov, uděluje pokyny svým kolegům rybářům. Všichni drží v rukou sítě a pomalu se přibližují směrem k hrázi.

Rybáři stahují síť do malého půlkruhu. K radosti přihlížejících se v ní plácají metráky ryb. „Dejte sem bedny, nachystejte keser,“ volají na sebe rybáři a úlovek putuje do připravených kádí s vodou.

„V tuto chvíli nemám představu, kolik jsme jich ulovili, ale odhadem osm až deset metráků,“ hodnotí letošní hanušovický rybář Jiří Fiala. Od vody je mokrý až pod ramena a bahno má stejně jako většina jeho kolegů i na obličeji.

V síti letos uvázli především kapři a amuři, ale také několik línů nebo karasů. Rybářům se podařilo vytáhnout i sumce, kterého si v místním rybníce po léta pěstují. Kapitální albín přitahoval pozornost zejména dětí a stejně jako minulé roky poputuje zpátky do vody.

„Jako výjimku se nám podařilo chytit i úhoře. Vysadili jsme ho před pěti lety a od té doby jsme o něm nevěděli,“ podotýká Fiala.