„Před třemi lety jsme stáli před rozhodnutím, jak naložit se stavbou, kterou jsme kvůli narušené konstrukci museli ze dne na den zavřít. Zvítězilo rozhodnutí, že se do rekonstrukce pustíme rychle a nebudeme čekat na dotace. Jinak by bazén mohl taky spadnout,“ řekl při otevření starosta Kolář. Obhajoval tak postup, který je od samého začátku terčem ostré kritiky části zastupitelů.

„Při schvalování rekonstrukce starosta slíbil zajistit dotace ve výši 40 procent nákladů. Nakonec město ze svého rozpočtu uhradilo celých 85 procent nákladů, takže nese prakticky celou tíhu investice. Chybějí mu tak zdroje na čerpání dotací na jiné investice, protože nemá peníze na spoluúčast. Tak nepostupuje žádné město v této republice!“ řekl jeden z hlavních kritiků, místostarosta Lubomír Sommer.

Doplnil, že za cenu 156 milionů mají jiná města bazén i s vodními atrakcemi a dětským bazénem, což tomu zábřežskému chybí. Má to být součástí až druhé etapy, na kterou zatím nejsou peníze stejně jako na opravu venkovních bazénů.

Stavba ve skutečnosti stála 130 milionů, protože město pronajalo bazén EKO servisu, a díky tomu mu stát vrátí DPH.

„Na dotace jsme nedosáhli, protože Zábřeh na rozdíl od Šumperku nebyl zařazen do integrované strategie cestovního ruchu Olomouckého kraje,“ uvedl Kolář.

Krytý bazén má nerezovou bazénovou vanu o rozměrech 15 krát 25 metrů, vířivku, mokrou páru a saunu s ochlazováním v malém bazénku či atriu. Je vybaven špičkovou technologií na úpravu vody, která snižuje potřebné množství chlóru. Technologie je připravena i pro venkovní bazény. Až se je podaří opravit, bude možné i pro ně přihřívat vodu.

Barevnost interiéru hlavní haly vysvětlil projektant stavby Miloslav Tempír:

„Vodní hladinu opticky rozšiřuje modrá dlažba kolem, na ni navazuje zelená kostička symbolizující zeleň na pobřeží, žluté kachle na stěnách mají navodit dojem slunečních písků. Šachovnice na sloupech symbolizuje cílový praporek při závodech.“

Otevírací doba od 15 do 21 hodin platí do konce října, jak to bude v listopadu, se zatím neví. Hodinové vstupné pro dospělého stojí padesát korun, za dvě hodiny zaplatí dospělý 70 a za tři hodiny 80 korun.