„Wanemáci“ i „Antiwanemáci“ se předhánějí ve vzájemných útocích a špinění v očích voličů. Nejnovější happening se odehrál v pátek 8. října na mítinku dvou nezávislých kandidátek Slovo občana Zábřeha a Zdravý Zábřeh.

Podle obsahu jejich společného volebního letáku je boj proti Wanemi a pohřbení jejího projektu hlavním bodem programu. Strany zavedly dokonce termín wanemismus, který ztotožňují s korupcí. Podle nich se jí dopouštějí zastupitelé, kteří stavbu papírny podporují.

„Poslední čtyři roky svědčí o tom, že městu Zábřeh hrozí kolaps a mohlo by se ocitnout v márnici. A po volbách to vždycky dopadne tak, že slovo je občanu odebráno. I proto jsem se rozhodl kandidovat,“ řekl lékař Jiří Černý.

Během mítinku, na kterém se na náměstí sešla více než stovka příznivců obou stran, přijelo černé auto místní pohřební služby a její majitel Jaroslav Drozd z něj za zvuků dechovky povytáhl rakev s nápisem Wanemi. Nechyběl ani velký věnec se stuhami a každou z nich zdobilo jméno jednoho ze zastupitelů, kteří hlasovali pro prodej pozemků firmě.

„Jako nápad je to docela vtipné, i když už skoro na hraně vkusu,“ pravila při pohledu na rakev postarší dáma, která se na náměstí zastavila cestou z práce.

Většina lidí se bavila. Kandidáti, kteří se představovali voličům, dělali, že i pro ně je příjezd rakve překvapením. Tvářili se tak úspěšně, že zmátli i jednoho z mladých pořadatelů rozdávajících jejich letáky. Myslel, že jde o pokus narušit mítink, a lehl si před couvající auto.

„Rakev stála tři a půl tisíce korun. Pro nikoho už použít nelze, skončí v krematoriu,“ řekl majitel pohřební služby, když celou atrakci vracel zpět do vozu.

Když mítink vrcholil, na fasádě hotelu v čele náměstí právě věšeli billboard ODS s tváří lídra Pavla Bruštíka. I ODS řadí odpůrci Wanemi ke svým nepřátelům, takže věšení billboardu vypadalo jako trucakce.

„To byla náhoda, já jsem o žádném mítinku ani nevěděl. A od toho neustálého rozdělování na odpůrce a příznivce Wanemi bych se chtěl distancovat. Otázka této investice je uzavřená a jsou důležitější témata ve městě. Radši bych chtěl lidi spojovat, než rozdělovat na dva tábory,“ řekl na telefonický dotaz redakce Pavel Bruštík.

Zábřeh je tak oblepený obřími billboardy s tvářemi některých lídrů, ale i plakáty s útočnými texty, že to vypadá, jako by se blížily parlamentní, a ne komunální volby. V Šumperku ani v Mohelnici či Lošticích se nic takového nevyskytuje. I z toho je vidět, jak je město Zábřeh názorově rozdělené a jak jsou si zástupci obou táborů vědomi důležitosti výsledků voleb.

Mítinky pořádaly i některé další strany. Na příklad Nezávislá volba vařila před kulturákem volební guláš a ve shodě s číslem, které si vylosovala, ho prodávala za patnáct korun. Přátelskou kampaň měli i lidovci. Uspořádali happening, při kterém se svými příznivci sestavovali ze zátek od petlahví obří znak města.

Kompletní zpravodajství Komunální volby 2010 najdete ZDE