K dostání byly vonné svíčky, keramika, výrobky ze dřeva, kovové šperky, batikované šátky, ručně vyráběné máslové pečivo i drobnosti, které potěší a navodí sváteční náladu. První dívčí oddíl skautek ze Šumperka nabízel vlastnoruční výrobky, přičemž výtěžek z jejich prodeje byl určený pro organizaci Ženy v tísni.

Zdaleka největší fronta se ale vinula u stánku se zabíjačkovými specialitami. Lidé nakupovali salámy, klobásy, uzené maso, jelítka, jitrničky nebo polévku prdelačku.

„Koupil jsem salám, klobásy i jitrnice. Možnost nakoupit si přímo u stánku od výrobce využívám rád a často, protože mám alespoň jistotu, že je vše čerstvé. Už se těším, jak si doma pochutnáme,“ řekl Petr Valíček ze Šumperka, když odcházel od řeznického stánku.

Děti si mezitím krátily dlouhou chvilku, kterou jejich rodiče trávili nakupováním, koulováním dřevěných sněhuláků, do nichž se strefovaly tenisovými míčky.

Komu už byla zima, mohl se zajít ohřát do muzea a prohlédnout si výstavu Vánoční příběh, která přibližuje příběhy spojené s tajemným početím dětí „z Boží vůle“ – Marie, Jana a Ježíše. Výstava je plná nádherných exponátů zapůjčených například z Muzea umění v Olomouci nebo Muzea hlavního města Prahy. K vidění zde jsou například deskové malby ze 16. a 17. století, ruské ikony nebo dřevěný betlém z přelomu 18. a 19. století.

„Vyrazili jsme na vánoční jarmark s celou rodinou a moc se nám tady líbí. Prošli jsme si nabídku stánků, nakoupili nějaké drobnosti a prohlédli si i výstavu, která je moc pěkná a zajímavá. Bylo to příjemně strávené dopoledne,“ řekla Jitka Synková, která do muzea vyrazila s celou rodinou.