„Při povodních teklo z kopců takové množství vody a navíc i bahna, že se nám celý přepad pohnul,“ zdůvodnil vypouštění nádrže místostarosta Vidnavy Ladislav Čmela (nez.). Starostka Eva Pavličíková (ČSSD) přitom zdůraznila, že přepad i nádrž svou funkci plní.

„Žádné nebezpečí lidem žijícím pod ní nehrozí, oprava je ale nutná,“ řekla Pavličíková. „Kdyby přišla další voda, tak půjde pod šutry a napáchá mnohem větší škody. Proto potřebujeme získat peníze na opravu,“ řekl Čmela.

Už v příštích dnech mají přijet do města odborníci, kteří posoudí stav a navrhnou postup oprav.

Město Vidnava začalo retenční nádrž vypouštět už ve čtvrtek. V neděli v devět hodin ráno mohli rybáři vkročit dovnitř a zahájit výlov ryb. Při brodění v bahně neměli lehkou práci, retenční nádrž není chovným rybníkem, proto pár stovek ryb chytali do podběráků.

„Je to těžké. Mě bahno sahá v některých místech až do pasu,“ řekl místostarosta Čmela.

V bahně čekali na záchranu i raci. „Věděli jsme, že tady budou, protože sem z lesa teče potůček s čistou vodou a v něm jsou každoročně raci, ale nečekali jsme, že jich tu bude takové množství,“ řekl Čmela.

Po výlovu čekal ryby transport do rybníku v Černé Vodě. Raky přestěhovali rybáři do Vidnavského rybníku.

Při vypouštění nádrže nemohli chybět rybáři, ale přišly i desítky lidí, kteří si přímo na místě mohli koupit tolstolobiky.

„Ten macek má tak pět kilo. Budou Vánoce, takže si jej upravíme hezky na podkovy a osmažíme. Ale jestli chlapi budou udit, tak se přidám,“ řekl Luboš Milčický.