„Jsem strašně nervózní. Ruce se mi klepou. Rýžovat jsem začal už jako malý kluk, ale ještě jsem nikdy nevyhrál žádnou medaili, na ty teprve čekám,“ řekl před závody Miroslav Pícha z Chrastu u Chrudimi, který do soutěže vstoupil mezi prvními zlatokopy.

Jakmile se areálem rozezněl gong, musel každý soutěžící pečlivě protáčet na pánvi písek a bedlivě kontrolovat, jestli se někde neobjeví zlatinka. „Objevit zlato není tak těžké, když to člověk umí. Oči se otevřou, srdce se sevře a člověk ví, že to na pánvi je zlato,“ usmál se osmasedmdesátiletý ostřílený matador Ladislav Šťoura Kolbaba. Doufá, že si ze Zlatých Hor odveze nějakou medaili. „Je to o štěstí, ale rád bych tu vyhrál. Myslím si, že moje šance jsou velké,“ řekl sebevědomě Kolbaba.

Ve Zlatých Horách bojuje o titul světového šampiona zhruba pět set zlatokopů. Závody jsou rozdělené na kategorie mužů, žen a dětí. Své štěstí si ale mezi amatéry může přijít vyzkoušet kdokoli.

„Přijeli zlatokopové ze třiadvaceti zemí a pěti kontinentů. K velkým favoritům patří hlavně Finové,“ řekla za organizátory Gabriela Kotasová.

Mistrovství světa prozatím probíhá bez problémů. Více než bojová nálada vládne všude spíše přátelská atmosféra. „Připravili jsme bohatý program, exkurze, výstavy, výlety. Zlatokopové si zarýžovali i na říčce Olešnici a na vlastní oči jsem viděl, že tam objevili zlato,“ uvedl starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.). „Snažíme se, aby bylo vše v pořádku. Teď záleží na tom, jak proběhnou zbylé závodní dny a hlavně víkend, kdy čekáme největší nápor diváků,“ dodal Rác.

Nové mistry světa budou ve Zlatých Horách znát v neděli odpoledne.

Zlaté Hory, 18. 8. 2010
Zlaté Hory, 18. 8. 2010
Zlaté Hory, 18. 8. 2010
Zlaté Hory, 18. 8. 2010