„Tolik vody jsme za těch čtrnáct let ještě neměli. Počasí je vynikající, chladno nevadí, hlavně že řeka není zamrzlá a že voda teče,“ pochvaloval si v cíli téměř tříkilometrové plavby kapitán akce Martin Linhard.

Na startu u mostu na okraji Vikýřovic se sešlo několik desítek lidí, ale někteří se přišli jen podívat a pozdravit přátele. Nalévala se slivovice a měnil špek za bábovku.

„Jádro party tvoří instruktoři mé cestovní agentury Tydra. Přidávají se k nám naši kamarádi a taky parta, která jezdí na vodu s mou sestrou,“ řekl Martin Linhard.

Vodáci zavzpomínali na roky, kdy si museli sekerkami prosekávat led nebo táhnou lodě přes zamrzlé úseky po ledě. Nejednou také někdo skončil ve vodě.

„Například můj parťák Karel Nevrkla. Bylo to po povodních v roce 1997, přes řeku visel jakýsi kabel a Karel se ho chytil, což neměl dělat. Loď pod ním mu jaksi ujela,“ řekl Roman Lipavský. Vzápětí informoval, že v létě by rád uspořádal první ročník recesistického závod Tydra Cup spočívající v rychlostním sjezdu Desné a pak běhu od splavu k rybníku Benátky.

Mezi vodáky se v neděli zvlášť vyjímal Linhardův syn Honza, který si přes tepláky a mikinu navlékl pruhované pyžamo a na hlavu posadil apartní slamáček.

„Pyžamo jsem dostal k Vánocům i se spací čapkou. Tu jsem si ale nebral, bylo by mi horko,“ řekl mladík, pro kterého zimní sjezd patří neodmyslitelně k Vánocům. Na ledovou řeku se vydal s rodiči už jako pětiletý kluk.

Veselá plavba končila u splavu před Novým Malínem. To už se všichni těšili na Linhardův v noci uvařený jelení guláš.