Do půdy a hlavně do řeky Bělé, která zásobuje pitnou vodou domácnosti v polském příhraničí, se dostaly tisíce litrů ropných látek. Naštěstí šlo jen o cvičení.

„Projíždím Širokým Brodem a došlo tady k dopravní nehodě osobního a nákladního vozidla. Vidím dva zraněné řidiče, ale nejdu se blíž podívat, protože z cisterny něco vytéká,“ tímto telefonátem na linku 112 odstartovalo v 10.28 hodin mezinárodní cvičení hasičů, záchranářů a policistů.

Zásah se v okolí postaral o pořádný rozruch. Jesenickem se řítily hasičské i policejní vozy. Cesta do Širokého Brodu byla ze dvou směrů neprodyšně uzavřená, policejní hlídky dokonce nepustily ani autobusy a lidé na své spoje čekali marně. „Nikdo nás neinformoval. Kdo to má cvičení, hasiči? Ti ať jdou někam,“ zlobili se cestující, kteří v Širokém Brodě marně čekali na autobus do Mikulovic.

Mezitím bylo u mostu s havarovanými vozy rušno. Už jedenáct minut od ohlášení havárie dorazili na místo profesionální hasiči z Jeseníku i s novým vybavením na likvidaci chemických a ekologických havárií a mobilním velitelských štábem s kompletním vybavením za jedenáct milionů korun.

„Nemohou se přiblížit, dokud neidentifikují nebezpečí. Podle čísel na cisterně zjistili, že převáží hořlavou kapalinu. Nejde o toxickou látku, takže k zásahu nejsou nutné protichemické obleky,“ popisoval dění Petr Ošlejšek, náměstek krajského ředitele hasičů.

Jako první vyrazili k autům hasiči se zdravotnickým vybavením.

„Haló, slyšíte mě? Haló,“ pokoušel se jeden ze záchranářů probrat řidiče auta. Žádný však nereagoval. Jako první se podařilo záchranářům vyprostit řidiče cisterny, který srážku odnesl otřesem mozku. Druhý vůz museli hasiči rozřezat. Teprve potom předali zraněného lékařům. Ti u pacienta diagnostikovali otřes mozku a zranění levého bérce.

„Vyprošťování může někomu připadat zdlouhavé, ale zraněný má zajištěné základní funkce a je třeba jej vyprostit šetrně,“ řekl Ošlejšek.

Mezitím záchranáři začali s likvidací ekologické havárie, o které okamžitě informovali Poláky. „Přívod vody jsme zastavili a otevřeme jej, až bude jisté, že je voda čistá,“ reagoval na výzvu starosta polských Glucholaz Edward Szupryczyňski.

Jeseničtí hasiči při cvičení poprvé pořádně otestovali nové vybavení, s jehož pomocí se pokoušeli zabránit tomu, aby se nafta a benzin dostaly do kanalizace. Postupně přečerpali celý obsah cisterny a vyčistili silnici.

Úniku nebezpečných látek do řeky ale nezabránili. O vyčištění Bělé se postarali polští hasiči, kteří na místo dorazili dvě minuty před jedenáctou.

Hasičům stačila hodina a půl na to, aby zvládli havárii. „Zásah proběhl tak, jak měl. Prověřila se součinnost českých a polských hasičů. Ověřili jsme si, že prostředky jsou funkční a naši i polští hasiči je umějí perfektně ovládat,“ hodnotil Ošlejšek.

Profesionalitu a bezproblémovou komunikaci ocenili i Poláci. „Spolupráce je dobrá. Teď jsme si díky ní mohli pořídit i kvalitní zařízení. Jsem opravdu rád, že už nejsou mezi námi hranice, protože tohle cvičení a vzájemná pomoc by nebyly možné,“ řekl Szupryczyňski.

Od roku 2002 je podepsaná mezistátní dohoda mezi Prahou a Varšavou, která záchranářům umožňuje pomáhat při neštěstích i na druhé straně hranice. V roce 2003 sepsal dohodu o spolupráci i Olomoucký kraj s Opolským vojvodstvím a před dvěma lety byla obnovena.