Sníh se z oblohy na Jesenicku začal sypat ve čtvrt na dvě ráno. Už ve dvě hodiny vyjížděly do terénu první vozy silničářů, kteří se přes den nezastavili.

Silničáři povolali na pomoc i soukromníky, aby situaci zvládli a udrželi cesty sjízdné.

„Tam, kde udržujeme komunikace chemicky, je na cestách rozbředlá vrstva kaše. Na dalších silnicích je uježděná vrstva sněhu. V kopcích mohou vznikat problémy. Cesty plužíme a sypeme drtí, ale jen v zatáčkách, protože stále sněží a inertní materiál by se zajezdil,“ řekl šéf jesenických silničářů Dušan Robotka.

Motoristé si na cestě museli dávat pozor. „Je to šílené. Jedu z Olomouce, kde je klid, ale tady jsem po cestě dvakrát zapadl a jedno auto jsem vytahoval z příkopu. Držím se, abych nenadával. Je půl dvanácté a toto je teprve třetí zastávka. Přitom jich musím zvládnout patnáct. Nejhorší je, že silničáře není nikde vidět. Přemýšlím, jak se dostanu domů,“ řekl při vykládce zboží u jednoho z obchodů ve Staré Červené Vodě Roman Wrzecký z Uničova.

S kritikou silničáři nesouhlasí. Podle plánu zimní údržby musejí v první řadě zajišťovat sjízdnost hlavních tahů. Mezi ně patří i Červenohorské sedlo, kde i tentokrát vznikaly největší problémy. Nehod ale policisté řešili minimum.

„Na to, kolik je venku sněhu, je klid. Jen na Červenohorském sedle stojí kamiony. Silničáři jezdí nahoru a dolů, přesto na silnici zůstává sníh. Právě kamiony mívají tradičně problémy,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

„Tahle situace se opakuje každou zimu. Problém je, že sníh stále padá a než se sypač vrátí ze základny zpět na Sedlo, je na cestě zase pět centimetrů sněhu a kamiony kopec nevyjedou. Stojí na kraji a čekají na sypač. Máme štěstí, že zatím nefouká a netvoří se závěje,“ řekl ke stavu na hlavním tahu v regionu silničář Robotka.

S největší opatrností se v některých úsecích museli chovat řidiči autobusů. „Podívejte se, nikde není posypáno. Ani není vidět, kde končí silnice,“ postěžoval si řidič autobusu Radek Kozub, ale i přes neustálé sněžení přijížděl do cílové stanice, stejně jako jeho kolegové, jen s minimálním zpožděním.

„Cesty kloužou, řidiči musejí jet opatrněji, ale zatím nám vše přijelo v pořádku, i dálkové spoje. Autobusy přijíždějí maximálně se čtvrt hodinovým zpožděním, což je vzhledem k počasí skvělé,“ hlásila včera odpoledne Martina Chaloupková, vedoucí oblasti Jesenicka autodopravce Veolia.

S tunami sněhu se v Jeseníku musely vypořádávat i pracovníci Technických služeb Jeseník. Tomáš Polák, který má zimní údržbu na starosti, začal svážet lidi do práce už ve tři hodiny ráno. „A půl hodiny nato vyrazili do terénu. Raději jsme vyjeli dříve, abychom přívaly sněhu stíhali odklízet,“ řekl Polák.

I přes nasazenou techniku, která odklízela sníh z cest, parkovišť i chodníků, měli řidiči ve městě problémy. Náměstí u radnice bylo sice odklizené, přesto autům prokluzovala kola a jen s obtížemi odsud vyjížděla.

„Problém je v tom, že sníh je jako mýdlo, takže všechna auta, ať mají letní nebo zimní pneumatiky, kloužou. Sníh teď hlavně shrabujeme, protože sypat v době, kdy stále padá sníh, nemá cenu,“ uvedl Polák.

Technické služby mají od minulého roku na starosti i údržbu mnoha kilometrů chodníků, kam v pondělí vyrazily s lopatami desítky lidí. Od osmé hodiny ráno neviděli nic jiného jak sníh a lopaty. Patrik Zemánek se do házení sněhu položil natolik, že ani nepotřeboval rukavice. „Je mi teplo. Máme toho ještě moc. Při práci zima není,“ řekl Zemánek.

Na Šumpersku je poměrně klid

Situace na Šumpersku byla mnohem klidnější, i když silničáři museli vyjet ošetřit vozovky již v pondělí kolem druhé hodiny ráno. Sněhu ale napadlo podstatně méně než v jiných regionech, s výjimkou vyšších poloh Jeseníků.

„Řidičům ovšem doporučujeme opatrnost, teploty klesají a tvoří se námraza, a to i na hlavních tazích, které jsou ošetřeny chemickým posypem. Na Červenohorské sedlo například od noci jezdíme nepřetržitě,“ řekl v pondělí odpoledne Pavel Švestka z cestmistrovství Vikýřovice.