Pro sto dvacet zaměstnanců to znamená dobrou zprávu: nepřijdou o práci. Podnik bude dál vyrábět.

„Pracovní místa zůstávají zachována v plném rozsahu, počet pracovníků se dokonce mírně navyšuje,“ uvedl jeden ze společníků František Müller.

Státní podnik MEZ Mohelnice byl pozůstatkem minulosti. Do roku 1994 byl součástí stejnojmenného mamutího podniku, jehož velkou část s výrobou elektromotorů koupila společnost Siemens. Zůstal jen malý závod, kde se vyrábějí zejména speciální jednoúčelové stroje a převodovky. Jde o kusovou zakázkovou výrobu s významným podílem vysoce kvalifikované práce.

O likvidaci podniku rozhodla česká vláda na návrh ministerstva průmyslu a obchodu poté, co se ekonomická situace podniku v posledních dvou letech zhoršovala. Během roku 2009 klesl objem výroby až na polovinu.

I ve stavu likvidace ale závod dál vyráběl a hledal se kupec. Do prvního kola obchodní soutěže se nepřihlásil nikdo, ve druhém kole, které končilo 6. září, byl podnik nabízen za orientační cenu sedmnáct a čtvrt milionu korun. Jediným hodnotícím kritériem prodeje byla nejvyšší nabídnutá cena. Prodej byl definitivně uzavřen koncem minulého týdne.

„Lidem se každopádně ulevilo, že výroba nekončí a že nepřijdou o práci. To je pozitivní. Dojíždějí sem lidé i ze Zábřežska, Litovelska a Bouzovska. Jaké představy má nové vedení dál, ale zatím nevíme,“ uvedl předseda odborové organizace v podniku Josef Navara.

Firma MEZ STROJE koupila jen výrobní část, tedy stroje, zařízení, know-how podniku, materiál a nedokončené výrobky; převzala také rozjednané zakázky, závazky a pohledávky.

Budovy a pozemky v areálu nebyly předmětem prodeje, ty má firma pouze v nájmu, protože se o ně stát už patnáct let soudí s restituentem. Pokud prohraje, vyplatí restituenta z výtěžku prodeje.