První případ se stal před Vánocemi, kdy pachatel zneužil facebookový profil dvacetileté dívky z Jeseníku a podvodným jednáním pak z její kamarádky vylákal téměř tři tisíce korun.

„Podvodník se kamarádce ozval v listopadu. Při komunikaci se vydával za její známou. Dívku pachatel požádal o její telefonní číslo a následné přeposlání SMS kódů, protože údajně nemá funkční telefon. Slečna souhlasila a všechny kódy přes Facebook poslala v domnění, že je potřebuje její přítelkyně," popsala případ mluvčí policie Tereza Neubauerová.

Během vánočních svátků policisté zaznamenali čtyři další podobné případy. Připouštějí přitom, že nemusí jít o konečné číslo. „Poškozenými jsou zpravidla mladí lidé do dvaceti let, většinou školou povinní. Vylákané peníze tak nakonec musejí ze své kapsy vytáhnout jejich rodiče," upozornila policejní mluvčí.

Pachatelé využívají dva různé fígle. První možností je, že překonají bezpečnostní opatření počítačového systému. Tím neoprávněně získají přístup k facebookovému profilu své oběti.

Ve druhém případě oběť poskytne své přístupové heslo podvodníkovi sama. Pachatel nejprve rozešle na účty na sociální síti krátkou zprávu. Například: „Ahoj, dáš mi hlas na týhle stránce http://… je to hlasování o nej profil, děkuju. Přihlásíš se tam stejně jako na FB".

Teenageři si často ani nevšimnou, že jakmile kliknou na odkaz, dostanou se mimo Facebook. Hlavní stránka je pak vyzve, aby zadali e-mailovou adresu a přístupové heslo na Facebook. „Tímto jednoduchým způsobem se pachatel dostane k údajům, které potřebuje. Pak už mu stačí vyčkat, až se majitel ze svého účtu odhlásí," přiblížila fintu podvodníků Tereza Neubauerová.

Dál už mají případy stejný scénář. Podvodníci osloví větší množství uložených přátel a počkají, který z nich se chytí. Pod identitou své oběti si vymyslí legendu, že jim nefunguje mobil a hrají na internetu nějakou hru.

„Přítele poprosí, zda by si na jeho mobil mohli nechat poslat nějaká přístupová hesla ke hře. Vždy upozorní na to, že transakce musí proběhnout rychle, většinou do jedné minuty. Tím si chtějí zajistit, aby teenageři SMS zprávu téměř nečetli a bezmyšlenkovitě heslo přes Facebook poslali," vysvětlila policejní mluvčí.

Laciný trik pachatelům bohužel vychází. Když se jich náhodou někdo zeptá, na co to je, odepíší, že jen body do hry a na sto procent peníze nikdo platit nebude. Opak je ale pravdou. Platby se pohybují kolem čtrnácti až patnácti set korun. Někdy se pachatelům podaří vylákat hned dva kódy a škoda se zdvojnásobuje.

Policisté radí všem, kteří holdují sociálním sítím, zejména Facebooku, aby byli vždy obezřetní. Nikdy si totiž nemůžete být jistí, kdo sedí u druhého počítače. „Ověřit se to dá velmi osobními otázkami, u kterých zná správnou odpověď pouze jeden člověk nebo malá hrstka nejbližších přátel," radí Tereza Neubauerová.

V žádném případě by však nikdo neměl přeposílat žádné kódy, hesla, PIN a podobně. Navíc pokud někomu tyto údaje pošle operátor, pokaždé ho na tuto skutečnost upozorní. Prvním krokem k většímu internetovému bezpečí je ale dobře se dívat, na jaké stránky člověk přistupuje.