Tak bouřlivé jednání ještě SMOJ nezažilo. Původně mělo být velmi rychlé. Starostové měli odsouhlasit přijetí sponzorského daru od jesenické firmy Campa-net, která přes starostu Jeseníku Petra Procházku (ODS) nabídla na dotočení večerníčků čtyři a půl milionu korun.

Někteří starostové ale nemají v režiséra Pavla Linharta důvěru. Snahu vylisovat první dvě pohádky na DVD, na které SMOJ získalo z kraje milion korun, zarazil režisér s tím, že jemu patří autorská práva. Tento názor ale není právně doložený.

Režisér také neustále navyšuje rozpočet večerníkového seriálu a kvalita pohádek je podle starostů ubohá.

„Chceme do toho jít? Mě ještě teď běhá mráz po zádech. Je to paskvil a vyhozené peníze. Připomínalo mi to dokument s pohádkovou zápletkou,“ ohodnotil první dva díly starosta Bílé Vody Miroslav Kocián (nez.).

Podle Kociána budou večerníčky obrovskou ostudou pro celé Jesenicko. Při přípravě projektu přitom režisér všechny ujišťoval, že večerníkový seriál o pověstech z Jesenicka bude připomínat slavné Krkonošské pohádky. Těm se ale první dva pilotní díly ani zdaleka nepřiblížily.

Stejně hovořili i ostatní starostové z Javornicka. „Vůbec se mi pohádky nelíbily. Hlavně, jak skřítek lítal na mopu a hudba byla tak dramatická, jako by šlo o život,“ zkritizoval režisérovo moderní pojetí pověstí z Jesenicka starosta Vlčic Josef Fojtek (nez.).

Další starostové nasměrovali debatu k financím. „Peníze se ze zásady neodmítají. Kdysi jsme se k něčemu zavázali, ale je třeba s režisérem domluvit pravidla hry,“ sdělil starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.).

„Peníze určitě chceme, ale měli bychom přemýšlet, v jakém pojetí se bude dále natáčet. Teď je ještě čas. Těžko něco dělat po osmi dílech, ale jestli se chceme prezentovat a zviditelnit pohádkami v tomto duchu, není to to pravé ořechové,“ přidal se starosta Černé Vody Adam Mičák (SNK ED).

První dva díly nakonec zkritizoval i starosta Jeseníku Petr Procházka. „Mě se to také nelíbilo, ale on má autorská práva a těžko mu do toho můžeme mluvit,“ řekl na adresu režiséra Procházka.

Těsnou většinou nakonec prošel návrh na přijetí daru a na pokračování natáčení pod podmínkou, že smlouvu posoudí právník na autorská práva a režisér dodrží dohodnutý rozpočet. „Je třeba jasně říct, že nedostane víc, než je dohodnutý rozpočet, a to je 5,4 milionu korun na třináct dílů,“ dodal starosta Mikulovic Ivan Dost (nez.).