Nová interaktivní naučná stezka Cesta kolem vody vede z Vrbna pod Pradědem do Karlovic. Oficiální otevření přilákalo desítky zájemců. Starostu Vrbna Petra Kopínce a místostarostku Ivetu Pešatovou neodradilo ani mimořádně nepříznivé počasí.

Nadšenci se po krátkém úvodu navzdory dešti vydali na stezku, která vede těsně kolem řeky Opavy a je dlouhá šest kilometrů. Má deset hlavních zastavení. „Na Cestu kolem vody stojí za to se vydat i za deště. Spojuje zábavu a poznávání. Na některých zastaveních se potkáte i s klasickými naučnými tabulemi, ty ale tvoří spíše základ pro různé hravé a interaktivní prvky, které na stezce najdete,“ řekla Kateřina Kočí ze společnosti Actea, která se o vybudování stezky zasloužila největší měrou. 

Budoucí parkoviště u zábřežského nádraží.
Konec zoufalému hledání místa. U zábřežského nádraží staví nové parkoviště

Zábava i poučení

Víte kde pramení řeka Opava? Jakou roli hrála v historii osídlování kraje pod horami? Proč se lidé vydávali výše do hor právě podél říček a potoků? Jak si larva chrostíka staví schránku z klacíků či kamínků? Turisté a výletníci se dozvědí odpovědi na tyto otázky a navíc se poučí, jaké vodní i lesní živočichy nebo rostliny zde mohou potkat, kdo osídlil ptačí budky, jak vypadají ptačí hnízda a siluety živočichů nebo si vyzkoušet, zda poznají zvířecí stopy.

Také se zde dozví, že voda z řeky Opavy poháněla pily, hamry a mlýny. Sloužila při rýžování zlata i těžbě rudy a zpracování kovů. Někdy řeka místním lidem sloužila, jindy je svými povodněmi soužila. Zejména děti si pak asi užijí takzvanou stezku bosých nohou. Zkusí pocítit ten rozdíl, jaké je to chodit bosky třeba po písku, kamíncích nebo šiškách.

Stezka se dočká doplnění

Postupně bude stezka doplňovaná o další interaktivní prvky, kvízy pro návštěvníky a výukové listy pro školy. Spoustu zajímavostí se dozvíte také v Karlovicích ve Mlýně nebo v Kosárně.

Tobiáš Janík, Víceměřice, narozen 14. července v Prostějově, míra 51 cm, váha 3500 g
Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku - 29. týden 2020

Projekt Cesta kolem vody realizovalo Město Vrbno pod Pradědem ve spolupráci s Obcí Karlovice, spolkem Actaea společnost pro přírodu a krajinu a Povodím Odry. Projekt byl finančně podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

„Naše činnost je zaměřena na propagaci, popularizaci a interpretaci přírodního, kulturního a historického dědictví, ekologickou výchovu, vzdělávání a osvětu a mimoškolní výchovu a vzdělávání,“ představuje se spolek Actaea, který působí nejen v oblasti Jeseníků, ale také Beskyd.

LADISLAV OLEJNÍČEK