Šumperský odbor Klubu českých turistů svou výzvou reagoval na vládní omezení, podle nichž se mohou lidé při sportu a turistice pohybovat jen po území obce, v níž bydlí.
Ve snaze poznat, kam až lidé ve volném čase mohou, vyznačili členové či příznivci klubu na katastru několika obcí nejsevernější, nejjižnější, nejvýchodnější a nejzápadnější bod.
Vyznačená mezní místa má kromě Šumperka také Rapotín, Vikýřovice a Ruda nad Moravou. Jejich popis najdou zájemci na webu šumperských turistů. Přibýt má i Bludov, Postřelmov nebo Petrov nad Desnou.
Inspirace se ze Šumperka šíří i do dalších míst v kraji.
„Pokud vím, ujali se toho v Přerově, ve Smržicích a ve Ptení,“ poznamenala předsedkyně šumperského odboru Klubu českých turistů Zdeňka Daňková s tím, že nápad má původ v Čechách.
V Šumperku se divoký západ nachází nedaleko rozcestníku Pod Lovákem, dálný východ u studní na Lužích. Na severní pól si zájemci musí zajít až k Rejcharticím.
Vyznačené póly se vždy ne zcela přesně kryjí s nejzazším místem katastru.
„Uvádíme tam GPS souřadnice místa, kde máme značku umístěnou. Konkrétně na šumperském katastru je nejjižnější bod v meandrech řeky Desné, tam nepůjde značkař ani turista. Uvádíme takové místo, aby bylo dostupné i pro rodiče s dětmi nebo seniory,“ objasnila Zdeňka Daňková.
Ve Starém Městě vyznačili zatím jen jižní pól. Nejsevernější místo se nachází na odlehlé Polské hoře, kam není kvůli množství sněhu zatím možné se dostat.
Vláda zvažuje, že rekreaci umožní na širším území než je katastr vlastní obce. Její rozhodnutí nebylo k uzávěrce tohoto textu známé. Pro výzvu turistů to však automaticky neznamená konec.
U nalezeného bodu se mohou lidé fotit a snímek s případnou krátkou zprávou zasílat na e-mail klubturistu.sumperk@seznam.cz do konce dubna, případně do třiceti dnů od zrušení omezení pohybu na katastru obce.
Fotografie pak šumperští turisté vystaví na svém webu, případně na rozhledně Háj.