Důvodem je obrat v dlouholetém sporu o vlastnictví rybníka mezi Květoslavem Urbáškem a akciovou společností Úsovsko, která v rybníku hospodaří. Soukromému zemědělci Urbáškovi, který je zároveň starostou obce Police, dal v letitém sporu o vlastnictví nádrže za pravdu krajský úřad i ministerstvo zemědělství.

„Obě instituce jen potvrdily, že společnost Úsovsko nikdy neměla platné vodoprávní povolení a právo v rybníce hospodařit,“ řekl Květoslav Urbášek.

Akciovou společnost nyní Urbášek přivedl do prekérní situace. U rybníka totiž zamkl stavidla, takže do něj žádná voda nepřitéká, a tak nejde ani vypustit. Tisíce ryb by ale ustřihnutí zdroje kyslíku nemělo ohrozit, nyní totiž mají období vegetačního klidu. „Stavidlo je prokazatelně na mém pozemku. Jsem ochoten se domluvit, vedení společnosti ale se mnou nekomunikuje,“ řekl Urbášek.

Po společnosti Úsovsko požaduje úhradu finanční částky, pak prý dá povolení k výlovu. „Vzhledem k tomu, že roční výnosnost rybníka je 1,7 milionu korun, chci jednat o čtyřech stech tisících korun. Snažím se jen získat kompenzaci toho, že společnost užívá můj majetek,“ dodal Urbášek.

Vedení společnosti Úsovsko se k záležitosti nechtělo vyjadřovat. „Je to velice komplikovaná záležitost, nebudeme ji nijak komentovat,“ stručně řekl Vladimír Diviš z vedení akciové společnosti Úsovsko.

Akciová společnost Úsovsko rybník spoluvlastní. Jedním z další majitelů pozemků pod rybníkem je Květoslav Urbášek. Ten se již léta v restitučním sporu snaží doložit, že pozemky byly původně majetkem jeho rodiny. Svá práva restituent dokonce hájil tak vehementně, až se v roce 2005 dostal do křížku ze zákonem.

Při tehdejším tradičním výlovu demonstrativně vjel na hráz plnou lidí s traktorem, který oblepil kritickými hesly na adresu společnosti Úsovsko, vlády a parlamentu. Policisté Urbáška odvezli v poutech, o několik měsíců později jej šumperský soud potrestal podmínkou za napadení veřejného činitele. Při jízdě totiž neuposlechl výzev policistů k zastavení. Na dalších výlovech se to pak ochránci zákona jen hemžilo, žádný incident se ale již neopakoval.

„Jedná se o spor, který se vleče od roku 1989, je možné, že definitivní řešení bude záležitostí ještě několika let,“ komentoval případ vedoucí odboru životního prostředí mohelnické radnice Pavel Černý.

Lidé, kteří se obávají, že si kapříka z polického rybníka na výlovu nekoupí, mohou zamířit již tento víkend k rybníku do nedalekého Šumvaldu. Výlov pro veřejnost se tam koná od pátku do neděle.