„Projekt Bezpečná lokalita má ambici být konkrétním příkladem a návodem všem slušným lidem, kteří se nehodlají smířit s kriminalitou v místě svého bydliště. Chceme lidi naučit, jak čelit kriminalitě a spolupracovat při zajišťování pořádku a bezpečí na lokální úrovni. Lokalita je bezpečná pouze tehdy, když se v ní bezpečně cítí její obyvatelé,“ vysvětlil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

V nočních hodinách policisté chystají zvýšené kontroly, zda jsou domy uzamčeny. Zaměří se i na parkoviště a zahrádkářské kolonie. Vykrádání aut i opuštěných objektů je totiž na Šumpersku nejrozšířenějším druhem trestné činnosti. Na pozoru by měli být také mladiství, v restauracích totiž budou policisté sledovat, zda nepožívají alkohol.

Do akcí se kromě šumperských policistů zapojují také městští strážníci ze Šumperka i Zábřeha. Vypomáhat přijedou studenti Střední policejní školy v Holešově.

„Sami občané k pocitu bezpečí mohou přispět tím, že zajistí bezpečnost svého obydlí, chaty, zahrádky, garážeči auta před nepovolanou osobou. Policisté přivítají, když jim občané budou předávat informace o místech, kde se zdržují osoby, které nepřispívají k pocitu bezpečí nebo je v jejich okolí přímo ohrožují,“ dodal Svatoň.

Jedna z akcí je naplánována na čtvrtek, kdy přes den policisté prověří zabezpečení škol před vstupem nepovolaných lidí, řidiči by se také měli připravit na to, že předmětem kontrol bude používání pásů a dětských autosedaček.

„Další akce budou následovat ve spolupráci zejména s cizineckou policií, zaměřené na ubytovny a asociální osoby,“ dodal mluvčí policie.