Zatímco nyní je na policejním ředitelství pět vedoucích pracovníků, v budoucnu to budou pouze dva. Pro občany, kteří pomoc policie potřebují, by se ale nic změnit nemělo.

„Cílem tohoto kroku je snížit počet policejních řídících funkcí v jednotlivých okresech. Veřejnost kromě nového názvu žádné změny nepocítí, protože všechny výkonné policejní útvary, které jsou nyní na šumperském policejním ředitelství, zůstanou,“ vysvětlil ředitel šumperského policejního ředitelství Josef Drábek.

Územní odbor policie bude mít od ledna šéfy dva. Jeden bude velet uniformovaným policistům, druhý zase mužům v civilu, jako jsou například kriminalisté. Jména obou policistů, kteří zaujmou nejvyšší funkce v okrese, nejsou dosud známé.

Podle Josefa Drábka přináší reforma policie největší zemětřesení za poslední desetiletí. Kromě toho, že se zcela mění organizační struktura policie, a to podle modelu, který nemá obdobu v zemích Evropy, rozšiřují se také některé pravomoci policie.

Policisté budou mít nově právo používat elektrické paralyzéry v případě, že ostatní donucovací prostředky selžou. Budou mít také možnost vypnout telekomunikační spojení v případě vážné bezpečnostní hrozby. Při pátrání získají přístup k údajům o telefonátech, o použití platebních karet a o poskytnutí lékařské péče.

„Předávání informací mezi mobilními operátory a policií zatím funguje na základě dohody, nyní se tato praxe ukotví do zákona,“ vysvětlil ředitel Drábek.

Strážci zákona už nebudou muset doručovat úřední písemnosti nebo nahrazovat pořadatele při sportovních akcích. Zasahovat budou jen v případě, že organizátoři nezvládnou situaci a zdraví účastníků akce bude ohroženo.

Dopravní policisté už nebudou nově vyšetřovat banální nehody, ale jen havárie, u nichž škoda přesáhne 100 tisíc korun. Nyní je tato hranice 50 tisíc korun.

Zákony související s reformou policie také zvyšují pokuty za některé přestupky proti veřejnému pořádku, a to většinou ze současných 1000 korun na pětinásobek.

Pokutu za porušení pořádku může dostat například člověk, který neuklidí výkaly po svém psovi, ruší noční klid nebo neuposlechne pokynů policisty.

První větší změna v organizaci policie na Šumpersku odstartovala již začátkem června. tehdy bylo zrušeno obvodní policejní oddělení v Libině. V obci zůstala pouze policejní služebna bez stálé služby. Policisté z bývalého oddělení se nyní na Libinsku pohybují v terénu a v případě potřeby vypomáhají i v Šumperku.