Běžný občan by však změnu neměl pocítit. Na pořadu není ani propouštění. Policistů neubude, naopak, stavy zaměstnanců by měly posílit.

Jesenicko by nově mělo přestat patřit pod krajskou správu a přejít pod Olomouc, policejní ředitelství v Jeseníku a Šumperku se navíc sloučí. Namísto desítek let zaběhnutého systému, který nekoresponduje s členěním republiky, vznikne místo stávajících osmi krajských správ čtrnáct oblastních.

„Územní uspořádání policie je již zastaralé, prakticky se nezměnilo od šedesátých let. Reforma počítá s redukcí vrcholných řídících funkcí. Pro občany to bude znamenat pozitivní změnu, protože naopak více policistů bude v ulicích,“ vysvětlil zástupce ředitele Severomoravské krajské policejní správy Petr Lessy.

Na policii do Šumperka? Vždyť je to skoro sto kilometrů!

Lidem, kteří si pamatují dobu před rokem 1996, kdy odtržením od Šumperska vznikl samostatný okres Jeseník, se nelíbí představa, že vedení policie bude za kopcem. Z hlediska efektivity se totiž zvažuje, že sídlo územního ředitelství bude v Šumperku.

„Vzhledem k dopravní obslužnosti by měly být okresy samostatné. Na jedné straně policie razí, že okresní ředitelství mají s obcemi spolupracovat a pak je od nás odstěhují a nás čeká dojíždění skoro sto kilometrů do Šumperku?“ netajil rozčarování starosta Uhelné Ludvík Juřík (KDU-ČSL).

„Mám pocit, že Jesenicko je stále odstavováno na vedlejší kolej. To co jsme zístkali vytvořením samostatného okresu, nyní ztrácíme. Úřady se slučují, ale zaměstnanců přibývá a my za úřednáky dojíždíme stále dál. Mám mocit, že kdo uteče z Jesenicka, ten vyhraje,“ pohlíží skepticky na další změny jesenický důchodce Antonín Sedlák.

"Stačí se podívat na mapu. Šumperk je relativně ve středu obou okresů. Je odtud stejný dosah na konec obou regionů,“ obhajuje záměr zástupce ředitele jesenické policie Petr Častulík. Obavy občanů i obcí jsou podle něj zbytečné.

„Dobrá zpráva je, že zůstane zachován počet policistů. Je třeba si uvědomit, že útvarů se žádné změny nedotknou. Žádný policista nepřijde o práci, vždyť máme podstav dvanácti lidí,“ vysvětlil Častulík.

Přibude možná služebna ve Vidnavě

Na programu není ani rušení oddělení. Policistů na obvodních odděleních dokonce příchodem lidí z cizinecké policie přibylo.

„Nyní zvažujeme zřízení služebny ve Vidnavě,“ pokouší se uklidnit situaci Častulík.

Jak zástupce ředitele Petr Častulík zdůraznil, připravovaná optimalizace se týká jen řídících pracovníků. Jeho kolegové nemají důvod mít strach, že přijdou o práci, i když dnes nemůže vyloučit změnu zařazení ve funkci. Navíc, při tvorbě nového ředitelství se o vedoucí funkce může ve výběrovém řízení ucházet kdokoli.

„Vím, že vládne nervozita. Ale my jsme dokázali, že jsme schopni dělat práci dobře i s menším počtem řídícího aparátu,“ řekl Častulík.

Zeštíhlený aparát vedení policie v Jeseníku totiž pracuje již několik měsíců. Krajský ředitel po odchodu jesenického policejního ředitele Tomáše Kužela na ministerstvo nového nejmenoval.

Namísto dvou náměstků je jen jeden, Petr Častulík, který je pověřený řízením jesenické policie.

Danuše Krčová, Hana Kubová