„Služební pes s psovodem podpraporčíkem Janem Václavkem absolvoval kurz v policejním výcvikovém středisku Bálková u Karlových Varů. Získali tak certifikát specialisty na vyhledávání omamných a psychotropních látek,“ informoval mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

O tom, že se titul specialisty nedává zadarmo, ale na základě tvrdé práce a předvedených výsledků, svědčí i prostředí, kde všude takový pes specialista musí obstát. Jak sdělil policista Jan Václavek, výsledky výcviku byly prověřovány například ve výrobně koupelnových solí nebo ve velkoskladu koření.

„Jedná se o prostředí, kde spousty různých vůní a pachů útočí na člověka. Pes má čich mnohonásobně citlivější, v množství pachů se musí zorientovat,“ řekl Bálek.

Šumperští policisté posilu vítají. Do současné doby byl totiž policejní pes s touto specializací nejblíže v Bruntálu. Při akcích zaměřených na drogy policisté spolupracovali s kynology Vězeňské služby na Mírově, kde tyto psy používají.

„Spolupráce byla vždy výborná a bude nadále pokračovat, především ve společném výcviku, předáváním zkušeností, ale i při dalších společných akcích. Zařazení Kiry v okrese Šumperk má výhody především v rychlosti a akčnosti nasazení,“ dodal mluvčí policie.

Specialistka na drogy Kira se také zapojí do preventivních aktivit šumperských policistů. Veřejnost se může se šikovným čtyřnožcem seznámit při různých ukázkách, které policisté pořádají například pro školy.