Dvaačtyřicetiletý Ladislav Sohr z Bruntálu je původním povoláním učitel. Od roku 1991 ale pracuje u policie. Začínal jako řadový policista v Bruntále, kde se vypracoval až na pozici vedoucího.

Potom odešel do Svitav jako velitel pořádkové a železniční policie, odkud vystoupal až na pozici vedoucího územního obvodu v Jeseníku.

„Jsem příkladem toho, že když chcete dělat kariéru, růst, musíte za ní dojíždět,“ řekl Sohr. S rodinou zatím dál zůstává v Bruntále a do Jeseníku denně dojíždí padesát kilometrů. O stěhování je podle něj předčasné přemýšlet. Sám neví, zda se v nové funkci osvědčí.

Jeho předchůdce zase denně míří z Jeseníku do Bruntálu. „Dostal jsem nabídku a využil ji. Pro mě je přechod do Bruntálu kariérním růstem. Bruntálsko je jednou tak velké než Jesenicko. Je tu i více policistů,“ řekl Petr Častulík.

Ladislav Sohr se teprve v novém působišti rozkoukává. To, že své podřízené nezná, bere jako výhodu. „Co bylo před mým nástupem, mě nezajímá. Dělám čáru a všichni začínáme stejně z jedné pozice. Nejsem zatížený minulostí,“ uvedl Sohr.

Handicap v neznalosti regionu a jeho problémů hodlá rychle dohnat. Už v prosinci navštívil jednotlivá oddělení policie, aby se seznámil s problematikou. V průběhu ledna a února zamíří do obcí.

„Znalost osobní a místní mi chybí. Budu jednat se starosty, abych věděl, co je trápí. Oni ví nejlépe, co je tlačí a v čem by chtěli pomoci. Jestli to bude jen trochu možné, tak tyto věci zařadíme do našich priorit,“ dodal Sohr.

Ladislav Sohr nastoupil do Jeseníku 1. ledna, kdy odstartovala reforma policie. Pro jesenickou policii, která spadá pod Ostravu, bude znamenat spoustu změn. Nejvyšší vedení zeštíhlilo z pěti lidí na tři.

„Teď jsme v hybridním stavu. Například inspektorát zbraní, výbušnin a drog už spadá pod Olomouc. Psovodi jsou zase pod Ostravou. Od příštího roku už budeme patřit kompletně pod vedení v Olomouci,“ řekla koordinátora pro uniformovanou policii Natálie Pastuchová.