„Policie případ stále prošetřuje,“ sdělila v těchto dnech Deníku mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Dítě podle informací Deníku mělo hladit šelmu, která byla v kleci. Jestli majitel faunaparku hrubě podcenil zajištění kočky nebo rodiče dohled nad potomkem, policie zjišťuje.

Dívenka byla s mnohočetnými poraněními ošetřena v olomoucké fakultní nemocnici, kde jí škrábance vyčistili a zašili. Po třech dnech mohla jít domů.

Dívenka byla v zooparku s rodiči a u pumy, kde se zastavili, měla být otevřena dvířka. Dítě si chtělo šelmu pohladit a než rodiče stačili zareagovat a dcerku odstrčit, kočka se na holčičku vrhla a poškrábala ji. Nato přivolaná sanitka odvezla dítě do jesenické nemocnice a odtud do olomoucké fakultky.

Kdo otevřel dvířka?

Petr Augustýn, majitel faunaparku odmítl, že by podcenil bezpečnost návštěvníků.

„Mám z toho strašný pocit. Okno klece, které je normálně zavřené, bylo otevřené. Nevím, co si o tom myslet,“ reagoval.

„Rodiče tvrdí, že nic neotevírali. Tomu se mi nechce věřit. Podle mě muselo být dítě v tu chvíli bez dozoru a pumu nějak vyprovokovat. Ale nebyl jsem u toho. Šelmy máme zajištěny, aby ke kontaktu nemohlo dojít. Pokud návštěvníci dodržují zóny a nestrkají ruce do klece, nemůže se nic stát,“ popisoval tehdy Deníku provozovatel nejmenšího zooparku v České republice, který kromě pumy americké chová i dva tygry ussurijské.

V návštěvním řádu upozorňuje, aby lidé zachovávali klid a zvířata záměrně nerušili a neplašili a rozhodně se jich nedotýkali s tím, že u dětí do 15 let je nutný doprovod dospělého, který zodpovídá za bezpečnost dítěte.

Podle Augustýna prošly za šest let od zpřístupnění zooparkem desítky tisíc návštěvníků a nic takového se nestalo.

Konec krmení šelem

Na Deník se však již zhruba před půl rokem obrátili turisté z Prahy, kteří poukazovali na to, že chovatel nechává krmit exotické šelmy dětmi. Obávali se o jejich bezpečnost.

„S tím jsem skončil. Lidé se chovají různě a nechci nic riskovat,“ uvedl provozovatel, který bližší kontakt návštěvníků umožnil pouze v případě mláděte.

„Tygr si lehl, poslouchá mě na slovo. Bohužel lidem řeknete, ať dodržují stanovenou vzdálenost, a oni jsou v momentě u nás,“ pokrčil rameny.

Objednal kamerový systém

Zrovna puma americká je přizpůsobivé zvíře, které se dá ochočit.

„Šelma si chce hrát, nechce dítě sníst nebo mu ublížit. Puma normálně nezaútočí. Muselo ji něco vydráždit. Je mi to líto. Zrovna jsem si volal s maminkou a jsem moc rád, že malá už jde domů a je v pohodě,“ litoval incidentu provozovatel.

Augustýn, kromě toho, že zrušil některé návštěvnicky atraktivní části prohlídek zoo, objednal monitorovací systém, aby měl dění kolem klecí a ubikací non-stop pod dohledem.

„Lidé se chovají všelijak a já nechci riskovat žádné problémy. Zvláště v době, kdy se uvažuje o zpřísnění podmínek chovu velkých šelem v České republice,“ vysvětlil, že faunapark chystá i další změny. Plánuje, že pořádá o status zoo.