Obec se několikrát ročně stává díky nasazení desítek policistů nedobytnou pevností. Mohou za to motorkářské srazy. Ty se zde konají již několik let. I toto vyplývá z informací, které nedávno uvolnilo krajské ředitelství policie.

Vražda motorkáře, která se v Libině při potyčce dvou znesvářených klubů stala v roce 2013, ale zůstává stále neobjasněná. Policistům se nicméně loni podařilo zabránit motorkářům v dalším krveprolití. Ochránci zákona musejí být v pohotovosti i letos.

Velká rivalita

Mezi motokluby Outlaws a Hells Angels, které mají své členské základny v zemích po celém světě, panuje velká rivalita. Nejinak je tomu i v České republice, kde si motorkáři Outlaws otevřeli v roce 2013 svou klubovnu.

Nachází se na kraji Libiny, v budově bývalé prodejny. Nenápadný dům u silnice je neprodyšně obehnán vysokým plechovým plotem. O tom, co se děje za ním, nemají místní tušení. I výhled do dvora z blízkého kopečku dokonale zakrývá maskovací síť.

„Motorkáře ve vsi vidět není. Vždy jen přijedou a zavřou se do klubovny. Přes zimu je tu klid. Až svolají sraz, policistů tu bude několikanásobně víc než motorkářů," řekl obyvatel Libiny, který bydlí poblíž a jméno si zveřejnit nepřál.

Napětí mezi partami narůstá

Loni policisté mezi oběma znepřátelenými kluby zaznamenali více konfliktů, některé se odehrály v zahraničí. Napětí mezi oběma partami prý stále narůstá. Největší střet ale v Libině hrozil v polovině srpna. Tehdy policejní síly zabránily násilnému nájezdu zhruba padesáti radikálních členů pod vedením Hells Angels.

„V akci bylo sto šedesát osm policistů, z toho třiašedesát na uzávěrách. Na místě fungoval krizový štáb a přítomni byli i vyjednavači. Podařilo se zajistit čtyři bodné zbraně. Díky nasazeným silám ale k narušení veřejného pořádku, zranění či škodám na majetku nedošlo," uvedl náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Petr Tománek.

V Libině si místní již pomalu zvykají, že občas kvůli motorkářům policie vesnici obsadí a neprodyšně uzavře.

„Pokud zde policie provádí bezpečnostní opatření, kontrolují každého včetně místních. Lidem to není příjemné, když několikrát za den autem vyrazí z jednoho místa vesnice na druhý a vždy musejí ukazovat doklady. Policisté také všem bez výjimky prohledávají auta," řekl starosta Libiny Tomáš Kobza.

Libinská vražda a běsnění v obci

Vražda, která Libinou otřásla na podzim roku 2013, zřejmě zůstane nepotrestána. Tehdy se konalo setkání Outlaws, na které přijela řada účastníků ze zahraničí. Jenže do Libiny se také vydal znepřátelený gang Hells Angels a u druhé motorkářské party si chtěl zjednat respekt. Jak jinak, než násilím.

Potyčka mezi motorkářskými gangy tehdy vyděsila řadu místních obyvatel. Aktéři bitky se honili po vesnici, vyzbrojeni byli lopatami, tyčemi i baseballovými pálkami. A někteří i pistolemi. Hromadná rvačka skončila střelbou, po níž zemřel polský motorkář z klubu Hells Angels, další dva muži byli zraněni.

Policii se střelce vypátrat nepodařilo. U výslechů členové obou znesvářených gangů totiž svorně mlčeli, tak jim to nařizují jejich zákony.

Náročné vyšetřování

Policisté nyní aktivity motorkářských band pečlivě hlídají. Podle jejich poznatků totiž muži z Hells Angels stále touží po krvavé odplatě. Kriminalisté se zároveň nevzdávají naděje, že se libinskou vraždu přece jen podaří objasnit.

„Vyslýcháme další lidi v součinnosti s republikovým týmem, který se vyšetřováním této trestné činnosti a monitorováním gangů zabývá. Pracovat v této komunitě je pro nás velice náročné," řekl vedoucí odboru obecné kriminality krajské policie Martin Nasswetr.

Potvrdil, že jednou ze zásad těchto mužů je nespolupracovat s policií, absolutně nic neříkat. Vyřizují si účty mezi sebou.

„Infiltrovat se do této skupiny je poměrně dosti náročné, což se nám nějak podařilo. Naděje je," dodal Martin Nasswetr.

Fakta o nevyjasněné libinské vraždě

- vražda se odehrála 6. října 2013

- tragédie se stala na motorkářském srazu, který v Libině pořádala česká odnož MC Outlaws. V noci ale dorazil znepřátelený motorkářský gang Hells Angels a strhla se drsná bitka, která vyvrcholila střelbou

- během přestřelky zemřel dvaačtyřicetiletý Polák z gangu Hells Angels

- další dva postřelení muži skončili v nemocnici, jeden motorkář utrpěl zranění hlavy

- policie na místě zajistila kromě střelných zbraní také baseballové pálky, tyče, násady i obušky

- kriminalistům se nepodařilo zajistit vražednou zbraň

- řada motorkářů tehdy do Libiny přijela ze zahraničí, policie jim musela zajistit tlumočníky. Při výsleších se toho ale kriminalisté moc nedozvěděli, motorkáři obou klubů svorně mlčeli. Den po incidentu policie všech zhruba sedmdesát aktérů propustila