Tak je možné shrnout zoufalý čin jednatřicetiletého muže ze Šternberku, který ve středu v poledne s pistolí přepadl mohelnickou pobočku Komerční banky. V době přepadení se nacházel v bance jediný klient – policista v civilu. Pachatel se díky jemu ze svého dvousettisícového lupu těšil pouze dvě a půl hodiny. Pak skončil v rukou policistů.

„Muž vešel do banky ve dvanáct hodin. Přes hlavu si přetáhl punčochu a maskoval se basebalovou čepicí. Na pokladní namířil pistoli a potichu jí vyzval k vydání hotovosti. Peníze si odnesl v igelitové tašce. Vše se odehrálo rychle a bez rozruchu,“ vylíčil loupežné přepadení policejní komisař Petr Kolář. Počínání zakuklence detailně zachytila bezpečnostní kamera.

Policista, který byl mimo službu a v bance si vyřizoval své soukromé věci, se ihned pustil do pronásledování lupiče. Ten si toho po chvíli všiml a na policistu namířil zbraň. Se slovy: „Vypadni, nebo tě zabiju,“ se jej snažil zastrašit. Marně.

Policista si stačil všimnout lupičova vozu i poznávací značky

„Silnice jsme uzavřeli, do akce jsme nasadili i vrtulník. Muž byl zadržen kolem půl třetí odpoledne v místě bydliště. Zajištěna byla i zbraň a většina odcizených peněz.. Pachatel se po krátkém výslechu doznal,“ uvedl zástupce ředitele šumperské policie Milan Pospíšek.

Pachatel z mohelnické banky hned domů nemířil, ale část peněz utratil. Pravděpodobně zaplatil některé své dluhy. „O zbývajících penězích, které u pachatele nebyly nalezeny doma, máme přehled,“ dodal Pospíšek.

Muže, který nebyl dosud trestán, na dráhu zločinu přivedla svízelná finanční situace. Pracoval totiž na živnostenský list a dlužil bance. Neplatil také zdravotním a sociální pojištění. Narůstající dluhy živnostník nedokázal splácet, údajně se jeho měsíční příjem pohyboval kolem 22 tisíc korun.

Podle policistů se pak inspiroval bankovními loupežemi, o kterých v poslední době informovala média. „Uvedl, že o přepadení banky přemýšlel asi dva týdny. Pak si opatřil zbraň, o které při výslechu tvrdil, že není funkční. Pobočku mohelnické banky si vybral náhodou,“ vysvětlil kriminalista Petr Kolář.

Muž byl ještě ve středu umístěn do cely na šumperském obvodním oddělení policie, včera absolvoval další výslech. Policisté podali návrh na uvalení vazby.

Za loupež hrozí pachateli pobyt ve věznici od dvou do deseti let. Vzhledem k tomu, že navíc vyhrožoval svému pronásledovateli smrtí, obvinění policisté ještě rozšíří o trestný čin vydírání.

Kriminalistům se tak ve středu podařilo zopakovat podobný úspěch, jako při přepadení České spořitelny v Lošticích. To se odehrálo loni v lednu, dva pachatele i s jejich lupem policisté rovněž dopadli týž den v Karviné.

Starší článek: Zloděj přepadl banku. S penězi daleko neutekl