Policisté z menších služeben by posílili rozšířená oddělení v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici a Jeseníku. V praxi by to tedy fungovalo tak, že například do Starého Města by vyjížděli policisté k zásahu až ze Šumperka.

Občané by zase kvůli vyřízení svých záležitostí na policii museli daleko cestovat, i když ministerstvo uvažuje o pořízení „mobilních kanceláří“. Tím je myšlen speciální vůz, ve kterém by měl policista počítač a další potřebnou techniku.

Podle starostů i policistů není centralizace policie šťastné řešení. „O návrhu reformy se nyní diskutuje, což je dobře. Pokud se týká slučování oddělení, dali jsme negativní stanovisko. U policistů je totiž velmi důležitá znalost místních poměrů. Policista ze Šumperka by tam byl ve velké nevýhodě,“ řekl šumperský policejní ředitel Josef Drábek.

Podle něj by také značný problém představovaly velké vzdálenosti, například pokud by hlídka k zásahu na Hanušovicko vyrážela ze Šumperka, nemusela by přijet včas.

Zdejší region je navíc specifický velkým množství rekreačních chat, jejich vykrádání je takřka na denním pořádku. Právě menší oddělení se s tímto typem trestné činnosti setkávají nejčastěji a velkou výhodou je, že tamní policisté se v rekreačních oblastech velmi dobře orientují. Pokud by ministerstvo reformu prosadilo, do větších měst by se muselo přesunout zhruba pět desítek policistů.

Starostové menších obcí jsou zděšeni. „Neumím si představit, že by v Hanušovicích policejní oddělení nebylo. Naopak bych uvítal, kdyby se tu počet policistů zvýšil. Míra kriminality na Staroměstsku je poměrně vysoká, i když se jedná spíš o drobnější delikty,“ řekl starosta Starého Města Vladimír Černín.

Pokud by o policejní služebnu přišla lázeňská obec Velké Losiny, podle tamního starosty Františka Kopřivy by to místní občané nesli nelibě. „Obec s policií spolupracuje velmi dobře. Centralizace je špatná, protože větší města mají i obecní policii. Lidé ve vzdálenějších obcích platí daně stejně, a tak by se měl stát o jejich bezpečnost postarat,“ domnívá se František Kopřiva.

Slučování služeben je pouze jedna ze zásadních změn, které zmíněná reforma obsahuje. Podle ředitele Drábka obsahuje i řadu kladných aspektů.

„Například policisté by neměli plýtvat časem na doručování soudních obsílek, všude v Evropě si tyto záležitosti zajišťují soudy. Nebo by již také policie na protialkoholní záchytnou stanici nemusela převážet opilce. Pro policisty je to nyní problém, protože na tyto převozy nemají uzpůsobené vozy,“ dodal ředitel Drábek.