Od února dohlíží elektronická oka na dění v ulicích Vidnavy.

Celkem šest kamer monitoruje dění na zdejším náměstí, dětském hřišti, cyklistickém odpočívadle, v parku před základní uměleckou školou a u čistírny odpadních vod. Jejich pořízení město plánovalo od roku 2008. Potřebných sto padesát tisíc korun našlo ve svém rozpočtu.

„Oproti ostatním obcím máme obrovskou výhodu v tom, že tu máme optický kabel. Kvalita obrazu je tak mnohem lepší než v případě použití klasického internetu," poznamenal starosta Vidnavy Rostislav Kačora.

Od zavedení kamerového systému si Vidnavští slibují prevenci kriminality. Stejný důvod vede k instalaci kamer i nedalekou Žulovou. V poslední době zde řeší problémy s vandaly.

„Když budou lidé vědět, že prostranství jsou monitorovaná, nebudou snad městský či soukromý majetek ničit," řekl starosta Žulové Radek Trsťan.

Trojice kamer bude v Žulové sledovat autobusové nádraží, Mariánské náměstí a Josefské náměstí s částí Školní ulice. Náklady by podle odhadů měly dosáhnout 300 až 350 tisíc korun, přesnou cenu ukáže výběrové řízení. Město na pořízení kamer získalo příspěvek od Olomouckého kraje.

Více živo, větší svoboda

Od loňského října sledují kamery dění v centru Javorníku. I s jejich přispěním odtud mizí hloučky problémových lidí.

„Denně jsme je měli na očích. Teď se už trochu schovávají. Vědí, že je na ně políčeno," řekla Věra Vašinková, která se i díky kamerám cítí na náměstí bezpečněji. „Je tu více živo, lidé tady mají větší svobodu, cítí se volněji," dodala.

Data z kamer ze všech měst tří měst směřují na policejní služebnu v Žulové. Právě policie systémy provozuje.

„Kamerový systém je významným prvkem zajišťujícím větší bezpečnost v regionu. V Javorníku za dobu svého fungování odhalil nebo přispěl k odhalení pachatelů přestupků či trestných činů," potvrdila policejní mluvčí Tereza Neubauerová.