Hlavní práce by měly trvat zhruba ještě týden. Není ale ještě jasné, co nového na pozemcích v centru města vznikne.

„Zatím stavby odstraníme a pozemky vyčistíme, zřejmě i zatravníme. Přibližně do půl roku bychom měli rádi představu o nějakém projektu. V tuto chvíli ještě další využití místa neznáme,“ uvedl vlastník a jednatel firmy Befastav František Bednář. Společnost má sídlo v Pavlově u Mohelnice.

Ruiny, které se nacházejí hned u hlavní pošty, byly v neutěšeném stavu dlouhá léta. Radnice se marně snažila s tehdejšími vlastníky dohodnout na nutných opravách. Majitelé ale dlouhodobě odmítali s městem komunikovat a nepomohly ani četné pokuty ze stavebního úřadu.

Bezdomovci a narkomani

Vybydlené domy se tak stávaly útočištěm bezdomovců i narkomanů. Stav nemovitostí se zhoršoval.

Před dvěma lety zde dokonce opilý bezdomovec vypadl z okna na ulici a pád nepřežil. Město tehdy muselo vstupy do domů na své náklady zabezpečit, i když tato povinnost připadá vlastníkovi.

Věci se pohnuly až loni, kdy majitel objektů a pozemků zkrachoval. Nemovitosti se pak prodaly v dražbě za cenu kolem čtyř milion korun, zájemců bylo celkem osm. Tehdy je koupila firma z Prahy, která je podle všeho opět prodala. Územní plán na těchto parcelách počítá se zástavbou.

Další ruiny

Nejedná se o jediné ruiny, které se podařilo z města odstranit. Loni byla zbourána také polorozpadlá bývalá kotelna v Temenické ulici, kterou nahradil supermarket.

Naposledy se demoloval rozsáhlý areál bývalé textilky Hedva při Žerotínově ulici. V místě se bude stavět nové sídlo státního podniku Lesů České republiky. Část parcel odkoupí město, které zde chce vybudovat parkoviště.