Navíc firma neprodlouží patnácti lidem smlouvu na dobu určitou, takže v textilce zůstane v polovině roku jen asi padesát zaměstnanců - polovina dnešního stavu. Po dlouhé době je to první hromadné propouštění na Šumpersku.

„K tomuto nepříjemnému kroku nás donutila nutnost snížit náklady. Nic jiného nám nezbývalo. Více než rok jsme ve ztrátě, v loňském roce jsme vykázali ztrátu za více než devět milionů a banky by se k nám mohly obrátit zády,“ vysvětlil člen představenstva a ředitel společnosti Roman Hajdík. Dodal, že některé zakázky firmy jsou nerentabilní; nepokryjí náklady na zvýšenou cenu za energie a odpadní vody.

„Ceny rok co rok strmě rostou. Za energie jsme loni zaplatili o deset milionů více než v roce 2005 a bojujeme s konkurencí zboží z Číny, Vietnamu nebo Laosu. Nutnost snížení výroby jsme zvažovali už půl roku,“ uvedl Roman Hajdík.

K rozhodnutí přispělo i zvýšení ceny stočného v obci z 22 na 26 korun za kubík. Textilka vypouští ročně kolem 150 tisíc kubíků, takže i čtyři koruny navíc znamenají v takovém objemu značnou sumu.

„Cenu jsme bohužel museli zvýšit, protože dlouhá léta doplácíme z obecního rozpočtu na čištění odpadních vod v čističce v Libině a musíme hledat úspory,“ vysvětlil starosta Oskavy Radomil Brada (nez.).

Z propuštění v textilce má obavy, protože kolem poloviny zaměstnanců jsou obyvatelé obce. Mimo jiné se propuštění projeví na kupní síle obyvatel, důsledky tedy pocítí i místní obchodníci a provozovatelé služeb.

V oblasti Libiny a Oskavy byla vždy vysoká nezaměstnanost. Dnes je v Oskavě je dnes bez práce kolem 120 lidí, míra nezaměstnanosti je tu 13,3 procenta, po propuštění v textilce by se mohla zvednout  na 17 procent. Část lidí si práci najde.

„Trochu spoléháme na zemědělství a lesnictví. Tradičně se odtud jezdilo za prací také do Uničova a do Šumperka,“ řekl starosta.

Mladí jsou i přes výpověď v kapse optimističtí. Jako například jednadvacetiletá Lenka Mazuchová: přestože má maturitu na obchodní akademii, pracuje v Oskavě v dělnické profesi. Smlouva na dobu určitou jí končí v dubnu „Věřím, že si něco najdu. Ráda bych do Šumperka a do oboru, který jsem vystudovala. Hůř jsou na tom ti ve věku kolem padesátky,“ řekla Lenka Mazuchová.

Její slova potvrzuje šestapadesátiletá Olga Ryšánková ze Šumvaldu. V textilce pracuje od patnácti let. „Základní vzdělání a pokročilý věk, to je moc špatná kombinace. Práci budu hledat, ale vidím to černě. Nejspíš mě čeká přežívání na sociálce,“ řekla dělnice.

Její kolegyně, která chtěla zůstat v anonymitě, sice zůstává, ale výpověď dostal její manžel a dva synové. „Bylo příjemné mít práci v místě bydliště, teď nezbude než hledat zaměstnání i s dojížděním. Je to škoda, byl tu dobrý kolektiv,“ řekla žena.

Oskavská textilka je jedním z pozůstatků bývalého průmyslového gigantu Moravolenu, později Nobleslenu. Dnešní majitel, akciová společnost CNM textil, sídlí v obci Baška u Frýdku-Místku, kde má obchodní oddělení a sklad. Dějištěm výroby je jen Oskava. Upravují se tu barvené nebo tištěné metrové látky.  Dnes vyjede z výrobních linek každý měsíc 550 tisíc metrů látky, po propuštění poloviny zaměstnanců se výroba o 150 tisíc metrů sníží.

Z kdysi mohutného textilního průmyslu v našem regionu zbylo dnes už jen torzo. Několik posledních ran prodělal v posledních letech. V prosinci 2008 skončila výroba v hanušovickém Slezanu, kde přišlo o práci téměř devadesát lidí, v dubnu 2010 se zavřely brány jesenické pobočky OP Prostějov s 286 zaměstnanci a loni na podzim skončila firma Goldberg Textil ve Zlatých Horách. Tam přišly o práci čtyři desítky lidí.