Otevření hranice po vstupu do Shengenu nepřineslo obci v nejsevernějším koutě Olomouckého kraje jen výhody s cestováním, ale i bezesné noci a nepořádek.

„Bydlím naproti hospody, takže slyším a vidím, co Poláci vyvádí. Jen by se rvali. Opijí se, vyvrací popelnice, mlátí, do čeho se dá,“ postěžoval si na zahraniční sousedy Zdeněk Turecký.

„Spousta Poláků jsou slušní lidé. Nám dělá problémy jedna skupina polských hlupáků kolem dvaceti let, kteří když se posilní alkoholem, tak mají tendenci se bít, dělají výtržnosti a řvou,“ řekl starosta Bílé Vody Miroslav Kocián (nez.).

Starosta se už pokoušel řešit situaci na ředitelství policie v Jeseníku.

„Není možné posílit hlídky? Kolikrát se stalo, že jsem je musel držet i dvacet minut, než dorazila hlídka, aby je naši chlapi nezmlátili,“ požádal o řešení Kocián.

Zásadně nechce dopustit, aby si návštěvníci hostince vyřizovali účty ručně.

„Když tady dá někdo Polákům pár facek, tak se bojím, že se může stát, že pak naši lidé dostanou v Polsku nakládačku jen proto, že jsou Češi. Nechci, aby k něčemu takovému došlo,“ prohlásil starosta.

Javornický obvod je svou rozlohou největší, má přes tři sta kilometrů čtvereční. O pátku odpoledne a přes víkend tady slouží jen jedna motorizovaná hlídka, která nemůže obsáhnout celé území.

„Jedna hlídka celou oblast nemůže zvládnout. Když se zasekne ve Vidnavě, tak jejich motto Pomáhat a chránit tím pádem pro ostatní končí,“ argumentoval Kocián.

Problémy ale nejsou jen s opilci. Poláci podle jeho slov řádí i v lesích, kde pořádají nájezdy na houby, borůvky.

Policie ale hlídky neposilní. „Když je nějaká akce, tak se snažíme dát do terénu více policistů, ale každý víkend to není možné. Policie v celé republice má v této době stop stav a přijetí dalších příslušníků proto není možné,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Tyto argumenty ale starostovi Bílé Vody nestačí. „Je to tristní. Předpokládal jsem, že policie má mít preventivní charakter, stačilo by, kdyby se tady párkrát ukázali, ale zatím má jen represivní roli. Normální hlídku vidět není, u nás se vůbec neobjeví, ale jsou vidět za keři s radarem,“ posteskl si Kocián.

„Jedna věc je pozitivní. Nemusím za nákupy jezdit čtyřicet kilometrů do Jeseníku. Šest kilometrů odtud je Paczkow a tam jsou obchodní centra. Je to blíž a je tam levněji,“ řekl Turecký.