„Cílem projektu je dát šanci dlouhodobě nezaměstnaným lidem, kteří mají navíc velmi omezené možnosti práci sehnat, například pro svůj ředdůchodový věk nebo zdravotní omezení, které je podstatně omezuje na trhu práce. Většinou se jedná o lidi bez kvalifikace,“ řekla vedoucí azylového domu Armády spásy Taťána Pospíšilová. Projekt finančně dotovaný Evropským sociálním fondem odstartoval na začátku loňského roku, kdy se pomocných prací v kuchyni ujalo prvních šest pracovníků. Jejich zaměstnání ale předcházelo přísné výběrové řízení.

„O náš projekt byl nečekaně velký zájem. Zúčastnilo se ho třicet lidí, které z evidence dlouhodobě nezaměstnaných vytipoval úřad práce. Jedna skupina zájemců byla vedena upřímnou snahou práci najít, ale někteří také jen potřebovali vyhovět požadavku úřadu práce, aby se do výběrového řízení přihlásili. Všechny uchazeče jsme podrobně seznámili s tím, o jakou práci se jedná. Zjišťovali jsme, zda mají opravdu zájem pracovat,“ dodala Pospíšilová. Cílem projektu je především motivace dlouhodobě nezaměstnaných. I když zde získají práci jen na rok, se zápočtovým listem mají lepší vyhlídky do budoucna, u mnohých se navíc jedná o obnovení pracovních návyků. Také mzda, třebaže jen málo za hranicí té nejnižší možné, je také vyšší, než kolik činí sociální dávky. Na dotovaných místech se vystřídali také tři klienti azylového domu. Za dlouhodobě nezaměstnané jsou považování lidé, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než jeden rok. V okrese Šumperk se jedná zhruba o dva a půl tisíce lidí.

„Nejčastěji jde o lidi nad padesát let, druhou nejčastější skupinou sociálně slabí lidé. Většina dlouhodobě nezaměstnaných je bez kvalifikace,“ řekl Petr Habich z šumperského úřadu práce.