Socha má své přívržence i odpůrce. Jako politický symbol ji odmítlo už bývalé vedení města. Mělo obavy, že komunisté zvýší tlak na umístění sochy sovětského vojáka, který po několika nájezdech vandalů umístila radnice do skladu Technických služeb.

„Postavení pomníku odmítá většina komisí města. Jako historik jsem ale přesvědčen, že nejde o pomník politický, ale historický. Máme velice krátkou paměť a myslím, že vědecké práce nebudou stačit. Proto, když bude pomník na veřejném místě a bude na očích zejména mladým lidem, nebude to na škodu,“ prohlásil Tomáš Knopp (SZ). Historik Martin Buchlovský s ním až tak nesouhlasí. „Špatné věci je třeba připomínat, ale mělo by se o nich učit ve školách a psát vědecké publikace. Jinak proti pomníku nic nemám,“ řekl Buchlovský (ČSSD).

Vládnoucí koalice v zastupitelstvu při hlasování o přijetí daru podcenila situaci. Tentokrát nebyla v převaze. Pro umístění sochy u Lípy svobody v Dukelské ulici hlasovalo jen dvanáct zastupitelů. Zejména komunisté si oddechli. „My jsme stokrát navrhovali, ať dají pomníku název Obětem násilí. Proti tomu nic nemáme. Copak se dnes děti učí, že nás osvobodila Rudá armáda? Ne, jen, že Plzeň osvobodili Američané. Vím, že za bývalého režimu trpěly tisícovky lidí, ale kolik bylo obětí fašismu?“ ptá se Stanislav Loučný (KSČM).

Vedení města se ale záměru nevzdává. Dar chce přijmout. „Kdyby koaliční zastupitelé byli při jednání, tak návrh prošel. Vrátíme jej znovu do zastupitelstva jako bod jednání,“ prohlásil místostarosta města Jiří Staňa (SZ).