„Nikdo z nás v tuto chvíli neví, jak dlouho budou ukrajinské děti naše dětské centrum potřebovat. Máme výhodu, že naše pracovnice Adéla a Natálie mají pedagogické vzdělání a dokážou pro děti každý den vymýšlet nové aktivity. Výtěžek z benefičního koncertu bychom nejraději využili na uspořádání výletu pro děti,“ popsala vznik dětského centra jeho vedoucí Tereza Moravcová.

Dětské centrum v Pontisu se podařilo rychle založit díky mateřským školám Veselá školka a Pohádka. Jedna dokázala uspořádat přes rodiče bleskovou sbírku hraček, druhá zapůjčila vybavení: stolečky, židle a matrace.

Územní asistenční centrum pomoci Ukrajině v budově Střední školy řemesel na Zámečku v centru Šumperku.
Uprchlíkům v Šumperku slouží centrum na Zámečku. Jak to tam funguje?

Hraní, učení i pohyb

Ukrajinské děti se scházejí od sedmé hodiny ráno. Místnost, ve které se dříve cvičívalo, ožila dětským ruchem. Po ránu si tu děti hrají, potom se společně něco nového učí, věnují se pohybovým aktivitám. V devět hodin je čas na pravidelnou svačinku a když je příhodné počasí, vyrážejí na procházku. Maminky si pak děti vyzvedávají ve čtrnáct hodin. Odpoledne pak sociální pracovnice dohánějí další pracovní povinnosti.

„Ta situace pro nás není jednoduchá, ale ukrajinským dětem se věnujeme rádi. Je to prostě potřeba. Většina jejich maminek už si našla práci a může se spolehnout, že je o jejich děti dobře postaráno,“ dodala Tereza Moravcová.

Folklórní pěvecký soubor Seniorky Šumperk a Tap-týda z Loučné nad Desnou vystoupí ve čtvrtek 21. dubna. Koncert začíná v Klášterním kostele v 18 hodin.