Ta rychle zareagovala na rozhodnutí kraje. „Nechceme, aby pacienti u nás byli diskriminováni,“ řekl jednatel firmy Ave Josef Bittner.

Doplatky ani ceny volných preparátů nezvyšoval. Počítá, že ztrátu mu vynahradí vyšší obrat, protože sem zamíří víc lidí.

Poplatky v Šumperku nevybírá ani lékárna U Kauflandu. Částečně je lidem vrací také lékárna v Temenické ulici a lékárna ve Velkých Losinách. Obě provozuje doktor farmacie Zbyněk Eger.

„Děláme to od začátku, co jsme loni v létě lékárny převzali. Cílem je udržet si zákazníky, protože hrozí, že řetězce, které mají lepší podmínky a mohou snižovat ceny, malé provozovny časem pohltí a pak si budou ceny diktovat. Rozhodně to řetězce nedělají ze solidárnosti k lidem,“ řekl Zbyněk Eger.

Raději oželí část zisku; ceny se snaží udržet na co nejnižší úrovni. Ve Velkých Losinách vrací za recept zákazníkům s věrnostní kartou patnáct korun.

„V šumperské lékárně se lidí ptáme, zda chtějí, abychom za ně uhradili celý poplatek jako bonus. Zajímavé je, že hodně lidí zejména ze střední generace to odmítne a poplatek uhradí sami. Chápou smysl systému, který vede k tomu, aby se s léky neplýtvalo a aby se ve zdravotnictví ušetřilo na potřebnější věci,“ řekl Eger.