„Ani toto opatření však letošní situaci nevyřeší. Hledáme cestu, jak zbývající síť a také naši celostátní krizovou poradenskou linku pro ženy a dívky zachovat. V této chvíli nám jde o přežití. Do konce roku chybí našemu sdružení na mzdy 875 tisíc korun,“ řekla Marie Jílková, která od roku 1997 vedla poradnu v Šumperku.

Teď ji vyklízí. Olomoucký kraj jako jeden z hlavních zdrojů financování letos odmítl na práci neziskové organizace přispět.

Jen za minulý rok poskytla šumperská poradna 565 konzultací pro 369 klientek. Nejčastěji to byly svobodné matky. Pracovnice poradny s nimi řeší zejména problémy související s těhotenstvím, mateřstvím, rodičovstvím a partnerskými vztahy včetně domácího násilí.

„Často jsme vyslechli opravdu hrozné příběhy. Některým ženám jsme vedle rady poskytli i materiální pomoc - potraviny nebo pleny pro děti. Chodili jsme s nimi i na úřady. A pořádali jsme také přednášky pro školáky v oboru sexuální a rodinné výchovy. Učitelé jsou rádi, když tyto věci s dětmi probírá někdo cizí, protože před nimi se školáci často stydí. A od nás se děti navíc dozvědí i zkušenosti z poradny,“ řekla Marie Jílková.

Práci zrušené poradny chce alespoň z části nahradit formou dobrovolnické služby, která bude fungovat od 1. listopadu na Komíně v Komenského ulici. K dispozici tu bude v pondělí od 14.00 do 16.30 hodin a ve středu od 9.30 do 14.30 hodin.

Školy a klientky v regionu se mohou nadále obracet na poradnu ve Farní ulici v Zábřehu – 583/412 589, 731/749 774.