Takzvaný babysense, který si maminky mohou na porodnickém oddělení půjčit za 150 korun měsíčně, je dlouhodobě nejpoužívanějším přístrojem v péči o novorozence.

„Monitor pomůže hlídat a chránit miminko před riziky náhlého selhání dechu. Pomáhá při každodenní péči o dítě. Svoji nepostradatelnou úlohu má při péči o kojence s nízkou porodní váhou, rizikovými zdravotními komplikacemi, ovšem i při péči o zcela zdravé miminko,“ vysvětlila vedoucí sestra porodnického oddělení Hana Pustějovská.

Zařízení v hodnotě téměř 30 tisíc korun zapůjčila Šumperské nemocnici brněnská Nadace Křižovatka, která se snaží pomáhat dětem ohroženým syndromem náhlého úmrtí novorozenců.

Přístroje babysense slouží právě ke sledování dechové aktivity dítěte. Hlídají miminko čtyřiadvacet hodin denně.

Jde v podstatě o podložku, vkládanou pod matraci v lůžku dítěte, která reaguje na pohyb hrudního koše. Přístroj, který je na podložku napojen, do 20 vteřin po zástavě dýchání zapojí zvukový alarm. Už samotný signál někdy stačí k vyprovokování dýchání dítěte.

Syndrom náhlého úmrtí novorozence je jednou z nejčastějších příčin úmrtí kojenců do jednoho roku života. Podle odborníků v prvních šesti měsících života na něj umírá více kojenců než na všechny ostatní onemocnění a nehody dohromady.

Příčiny tohoto jevu dosud nikdo nedokázal zcela vysvětlit.