„Narodil jsem se v Jeseníku a čtyřicet let jsem bydlel v Černé Vodě. Teď to tu mají zavřít. Moje dcera je těhotná a kde bude rodit? ptá se čtenář Deníku Karel Juřík.

Pokud vedení nemocnice ke kroku skutečně přistoupí, budoucí matky či rodiče s dětmi budou muset dojíždět přes hory do desítky kilometrů vzdálených nemocnic v Šumperku či Krnově. O práci přijde pětatřicet lidí.

Ředitel nemocnice Jan Jedlička sdělil, že zrušení zmíněných oddělení je připraveno. Jejich ekonomická situace je totiž nejhorší a nemocnici způsobuji největší ztrátu.

Jen za loňský rok skončilo hospodaření celé nemocnice v mínusu dvanáct a půl milionu korun. Náklady již delší dobu převyšují výnosy, které nemocnice má. Na poměrně rozsáhlém území odděleném od vnitrozemí horami totiž žije jen čtyřicet tisíc obyvatel, kteří zdravotnické zařízení „neuživí". „Bez vícezdrojového financování, které je jinde běžné, nemocnici provozovat nelze," zdůraznil Jedlička.

„Jsme si vědomi toho, že je to špatné řešení. Předpokládáme, že do konce roku je ještě čas, aby nastala jednání se zainteresovanými institucemi, abychom toto rozhodnutí mohli případně zvrátit,\" řekl Jedlička.

Vedení jediného lůžkového zařízení v okrese již delší dobu jedná s ministerstvem zdravotnictví, Olomouckým krajem a zdravotními pojišťovnami o řešení své situace. Zatím se však nepodařilo dosáhnout dohody, která by nemocnici přinesla více peněz. Ta narozdíl od jiných zařízení získává peníze jen ze zdravotního pojištění.

Zpráva managementu nemocnice rozeběhla další kolotoč jednání. „Myslím si, že aktivity, které jsme vyvíjeli se Sdružením měst a obcí Jesenicka, byly dost rázné. Zatím bohužel nevedly k výrazným výsledkům. Dnes máme schůzku s představiteli nemocnicnice a budeme jednat dál," řekla ve středu 3. října ráno starostka Jeseníku Marie Fomiczewová. Uzavření důležitých oddělení si nedovede představit.

Svazek obcí například oslovil zdravotní pojišťovny, aby s Jesenickou nemocnicí uzavřely individuální smlouvy. Díky nim by mohla dostávat za odvedené výkony více peněz. „Rozhodně musíme dělat maximum. Doufám, že nyní se ledy v jednáních pohnou," poznamenala s odkazem na poslední události Fomiczewová.

Problematikou Jesenické nemocnice se řadu měsíců zabývají i krajští politici a úředníci. K náměstkovi hejtmana Olomouckého kraje Michaelu Fischerovi se informace o nejnovějších krocích managementu nemocnice dostaly zprostředkovaně. Podle svých slov informoval představitele zdravotních pojišťoven, pro které byla tato zpráva rovněž novinkou.

Kraj je podle Fischera připraven přijmout všechna opatření, která jsou v jeho kompetencích. „Pokud se potvrdí, že je tento krok míněn vážně, chci neprodleně svolat jednání s Jesenickou nemocnicí a zdravotními pojišťovnami, které v regionu působí. Musíme nalézt řešení, které zabrání tomu, aby byla zmíněná oddělení uzavřena," řekl Fischer.

Kauza Jesenické nemocnice

Důležitost nemocnice v Jeseníku si uvědomují všichni. Potřebné miliony navíc ale zatím neposlal nikdo.

Olomoucký kraj

* Jesenická nemocnice navrhuje uzavření smlouvy, ve které by se nemocnice zavázala poskytovat zdravotní služby. Kraj by jí pak dorovnával ztrátu vzniklou z této činnosti. Hejtmanství se takovou smlouvu zdráhá uzavřít.

* Kraji se s nemocnicí podařilo dohodnout na auditu hospodaření nemocnice, který se uskutečnil o prázdninách. Podle prvních informací z analýza prokázala, že výnosy ze zdravotní pojištění nemohou zajistit vyrovnané hospodaření nemocnice. „Analýza dává silný nástroj k jednání s ministerstvem zdravotnictví," řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michael Fischer. Návrhy řešení by měli dostat na stůl krajští radní 23. října.

* Odpovědnost podle Fischera leží na ministerstvu zdravotnictví a zdravotních pojišťovnách. Hejtmanství podle něj nemůže suplovat roli těchto institucí, cítí ale odpovědnost za obyvatele na celém území kraje, proto se do jednání zapojuje.

Ministerstvo zdravotnictví

* podle Jesenické nemocnice se nepodařilo prosadit změnu úhradové vyhlášky. I přes snahy náměstka ministra Petra Noska se zatím nepodařilo dobrat k logickému řešení.

* Zástupci ministerstva tvrdí, že úřad nemocnici finančně pomoci nemůže. „Zajistit dostupnou zdravotní péči je ze zákona povinností zdravotních pojišťoven, stát k tomu dává jen mantinely. Ministerstvo nemá žádné dotační tituly, z nichž by mohl peníze poskytnou," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Zdravotní pojišťovny

* Vedení nemocnice tvrdí, že pojišťovny dlouhodobě odmítají uzavřít individuální smlouvy. Na jejich základě by do nemocnice přišlo více peněz za odvedené výkony.

* pojišťovny se v minulosti hájily, že takové smlouvy uzavřít nemohou. Náměstek ministra zdravotnictví však sdělil, že jim v tom zákony nebrání. A to ani v případě, že je nemocnice, podobně jako v Jeseníku, soukromá.

Obce a města

* Představitelé obcí a měst na Jesenicku se účastnili řady jednání jak s ministerstvem zdravotnictví, tak s Olomouckým krajem. Podle vedení nemocnice nicméně odmítly přispět na zakoupení nových zdravotnických přístrojů.

* Podle starostky Jeseníku Marie Fomiczewové by vůči občanům Jesenicka nebylo férové, kdyby obce z regionu přispívaly ze svých rozpočtů na provoz nemocnice. „Proč by se měl nejslabší okres skládat na nemocnici, když v jiných okresech jsou nemocnice financované z jiných zdrojů než obecních?" argumentuje.

* „To, že Jesenická nemocnice uvažuje o uzavření zmíněných oddělení, je pro nás nová informace a budeme se jí zabývat. Samozřejmě se budeme snažit nalézt optimální zajištění této péče pro jesenický region. Problému se budeme věnovat a s nemocnicí o něm budeme jednat," sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.